ENG
  • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

  • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

  • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

  • Важлива не кількість знань, а якість їх.

  • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

  • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

  • Бич людини - це уявлюване знання.

  • Знання - сила.

  • Знання - знаряддя, а не ціль.

  • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Кафедра Фізичного виховання і спорту

З перших років існування академії велика увага завжди приділялася фізичній культурі та спорту. Кафедра фізичного виховання і спорту в Донбаській державній машинобудівній академії починає свій шлях з організації в 1962 році секції фізичного виховання. У 1964 році секція фізичного виховання реорганізована в кафедру фізичного виховання, завідувачем якої став Кошлаков Євгеній Андрійович. З цього самого моменту фізична культура і спорт міцно входить в життя студентів, викладачів і співробітників вузу.

img_1.jpg

Кошлаков Є. А.

З 1968 до 2011 року завідував кафедрою фізичного виховання кандидат наук з фізичного виховання, професор Філінков Володимир Ілліч. За цей час відбувалось формування спортивної бази академії: побудовано спортивний стадіон, 2 спортивні зали, фізкультурно-оздоровчий комплекс, тренажерні зали, стрілецький тир. Склад кафедри: Зірка Р.М., Олексієнко М.С., Алексєєнко Л.М., Суржу В.І., Лисицький А.В., Кармазін А.І., Шило Н.Д., Левенець Т.Ф., Боброва Ю. М., Васильєва Л.П., Клевцов А.М., Лосик Т.Н., Пивовар А.П., Кондратова О.Г., Лебедєв С.Н., Жулковскій В.В.

img_2.jpg

Філінков В. І.

Спортивну секцію легка атлетика очолював Кошлаков Євгеній Андрійович, який підготував таких спортсменів: Скубаєва Володимира – кандидата в майстри спорту з бігу на 100, 200, 400 метрів.

Назарько Валентина – кандидат в майстри спорту, призерка спартакіади МВСО України;

Дьяченко Ольга – кандидат в майстри спорту, призер фінальних всесоюзних змагань і неодноразова чемпіонка Укр. Ради СДСО «Буревісник»;

Кошова Людмила – кандидат в майстри спорту, бронзовий призер спартакіади України, чемпіонка ДСО Укр. Ради;

Будник Юрій – кандидат в майстри спорту, призер Всесоюзних змагань, чемпіон України і Укр. Ради ДСТ «Буревісник»;

Ковальов Віктор – кандидат в майстри спорту, чемпион Укр. Ради ДСТ «Буревісник».

img_3.jpg

Ковальов Віктор – к.м.с. чемпіон Укр. Ради СДСО «Буревісник»

img_4.jpg

Суденков Миколай – к.м.с., призер Всесоюзних змагань та чемпіон Укр. Ради СДСО «Буревісник»

Спортивна секція з баскетболу була організована в 1962 році. Першим тренером команди був: Побігайло Віктор Сергійович з 1969 по 1977 рік, Анохін Олександр Миколайович з 1980 року по 1987, Лоновенко Володимир Васильович з 1987 року по 1993. З 1993 року по теперішній час – Сорокін Юрій Сергійович. Збірні команди 1969-1974 років неодноразово ставали призерами чемпіонату Обл. Ради СДСО «Буревісник». У складі: Анохін Олександр – капітан команди, Плотніков В'ячеслав, Жмурко Анатолій, Глущенко Микола, Маляр Сергій, Морозов Віктор, Кудашев Анатолій, Палашек Олег, Лисенко Віктор.

Жіночий баскетбол веде свою історію з 1966 року. Очолював секцію Нарижний Григорій Миколайович. Під його керівництвом збірна інституту з 1966 по 1975 рр. була чемпіоном Донецької області серед ВНЗ і неодноразовим призером обласних спартакіад та першостей. З 1976 по 1977 рр. команду тренував Анохін Олександр Миколайович за час його роботи наші дівчата зайняли почесне четверте місце на першості Укр. Ради СДСО «Буревісник», були призерами першостей Обл. Ради серед студентських команд.

Тренерську естафету з 1978 по 1989 рр. прийняв Лоновенко Володимир Васильович і Охоненко Ігор Миколайович. У цей період команда займала I місце в міській спартакіаді, брала участь в обласних змаганнях. З 1990 по 2000 рр. тренерами були: Чмирьов Володимир Стефанович, Котелло Юрій Анатолійович, Черненко Сергій Олександрович, які також внесли свій вклад в розвиток жіночого баскетболу академії. За весь час існування секції в ній займалося більше 200 студенток.

img_5.jpg

Нарижна (Сокол) Людмила – капітан команди, Плотнікова (Ковальова) Людмила, Ніколенко (Пучкова) Галина, Морозова (Кезикова) Алла Лабенцова (Губка) Людмила.

З 1962 по 1967 роки став до ладу спортзал в корпусі №1, побудований стадіон і ігрові майданчики, розпочато будівництво спортивного залу у корпусі № 2, спортивного табору «Промінь», отримали розвиток Олімпійські види спорту.

Тренером чоловічого волейболу були Зірка Іван Степанович, Лебедєв Станіслав Миколайович. Найбільших успіхів добилася команда волейболістів ставши чемпіонами області. Наші гравці, виступаючи в складі збірної зайняли II місце в чемпіонаті Укр. Ради СДСО «Буревісник».

img_6.jpg

У 1964 року була організована жіноча секція з волейболу. Навчально-тренувальні заняття до 2000 року проводив Філінков В. І. За цей період часу жіночі збірні команди були: бронзовими призерами чемпіонату Укр. Ради СДСО «Буревісник», володарями Кубка Донецької області, чемпіонами I Молодіжних ігор і 15 років займали перші місця в обласних спартакіадах і чемпіонатах серед вищих навчальних закладів. Найсильнішими гравцями збірних команд інституту були: Артамощенко Л., Лоскутова В., Прудникова Л., Трубна Л., Некрасова Р., Петренко О., Духін І., Ускова Т., Діхнова Л., Переломава С., Коваленко Т., Кудрявцева Л., Ревякіна Т., Коломієць О., Кацубова С., Разинкова Л., Прохорова В., Логвинова В., і багато інших. Ахльостіна Ольга і Морозова Люба стали майстрами спорту СРСР.

img_7.jpg

Чемпіони області

З 1970 року організована секція по футболу, її тренером був Хорошайло Володимир Федорович. Команда інституту була учасником і призером першості Обл. Ради СДСО «Буревісник» та універсіаді 1970 року. Випускники нашого інституту Халеулін Анатолій, Отрощенко Євген, Юдін Олександр в складі команди «Шахтар-Горлівка» брали участь в першості СРСР.

img_8.jpg

Команда КІІ. 1970 рік

Період існування плавання і водного поло в академії почався в кінці 70 років і протягом 15 років спортсмени цього виду спорту гідно захищали спортивну честь свого ВНЗ під керівництвом тренера: Ускова Євгена Трохимовича.

img_9.jpg

Команда з водного полу була серебряним призером перших студентських ігр СДСО «Буревісник» в 1982 и бронзовим призером 1983 року.

Секція з гімнастики організована в 1968 році. Тренерами були Соболєв Віктор Михайлович – директор спортивної школи, Алексєєнко Леонід Михайлович старший викладач кафедри фізичного виховання.

img_10.jpg

Маєвська Любов – майстер спорту СРСР, призерка республіканських змагань та чемпіонка області.

З 1985 року проведена реконструкція стадіону, укладено синтетичне покриття, побудовані нові ігрові майданчики, розпочато будівництво відновлювального центру і скеледрому, збірні команди інституту стали учасниками республіканських і всесоюзних змагань.

Важка атлетика почала свій розвиток в 1982 році. Першими тренерами були: Шепілов Віктор Петрович, Татаренко Павло Іванович. Вони зуміли зібрати навколо себе велику групу талановитих хлопців. За 3 роки роботи Татаренко Генадій виконав норматив майстра спорту міжнародного класу, Цехановскій Олександр, Баранов Григорій, Білостоцький Олександр стали майстрами спорту СРСР. Збірні команди інституту успішно виступали в чемпіонатах України та області.

img_11.jpg

Цехановський Олександр

img_12.jpg

Тищенко Генадій – І місце

У 1981 році секцію боротьби очолив Дмитро Бредун, у якого починав свою спортивну кар'єру Ігор Мацай. Під його керівництвом збірна команда академії, виступала на Спартакіаді Мінвузу УРСР. Він підготував Чемпіона і володаря кубка Світу, 6 призерів чемпіонатів світу, 3-х призерів чемпіонатів Європи і 24 майстрів спорту. У 2001 році, наші студенти Ковалько Вадим, Бухтияров Данило, виступаючи на обласній «Універсіаді-2001» стали її призерами. Представником команди була Капкан О. А. – викладач кафедри фізичного виховання, майстер спорту СРСР.

img_13.jpg

Збірна команди по шахами – постійні учасники першостей області та міста. Наші шахісти були чемпіонами і призерами багатьох змагань, як в командному, так і особистому заліку. Честь вузу в різні роки захищали кандидати в майстри і першорозрядники: Кисловський О., Шляховий І., Богінін О., Хакимов А., Бобух А., Калашніков Д., Шевченко І., Чубар Р., Дундук А., Петренко Д ., Матвієнко В., Єрмолаєв М., Білоус Є., Червякова Н., і інші.

У 1983 році, шахісти, брали участь в особисто-командному фестивалі «Клайпеда-83», який зібрав близько 390 учасників з 36 міст Союзу. Наші хлопці та дівчата гідно представили Донбас. Грали за команду: Бабін О., Овчаренко В., Дундук А., Шляховой В., Соколова Н.

1995 році – «Універсіада – 2». Наша команда в складі Чубаря Р., Матвієнко В., Петренко Д., Белоус О., Белинська М., зайняли друге місце.

В кінці 90 років, була продовжена робота по подальшому розвитку матеріально-технічної та спортивної бази ВНЗ, проведено реконструкцію турбази «Тиша», став до ладу скалодром, побудований фізкультурно-оздоровчий комплекс, гімнастичні містечка, тренажерний комплекс «Політехнік», проведено капітальний ремонт стадіону; спортивні зали оснащені тренажерної технікою. Збірні команди інституту з волейболу (чоловіки), гандболу (жінки) почали виступати у вищій лізі чемпіонату України.

Чоловічі і жіночі гандбольні команди гідно представляли наш ВНЗ на чемпіонаті та кубку області. Чоловіча команда в 1976, 1984 роках була найсильнішою серед ВНЗ Донецької області.

img_14.jpg

Жіночі команди були чемпіонами області в 1978, 1980, 1981, 1983, 1986, 1991 роках серед ВНЗ і володарями кубка, в зональних іграх чемпіонату України ДСТ «Буревісник» посіла III місце. Керував всі ці роки командами Мельник В.К.

img_15.jpg

1980 р.

Успішні виступи наших гандболісток стали передумовою для створення в академії команди «Академія», яка успішно виступала на чемпіонаті України у Вищій лізі.

img_16.jpg

Збірні команди академії з 2000 по 2011 роки продовжили брати участь у міських, обласних, всеукраїнських змаганнях і турнірах з футболу, баскетболу, настільного тенісу, боротьбі, пауерліфтингу. За цей період підготовлено 15 майстрів спорту України, 49 кандидатів в майстри спорту, 87 спортсменів першого розряду, 654 – масових розрядів.

У 2007 році збірна команда з пауерліфтингу стала чемпіоном України серед ВНЗ, у 2008 році чоловіча збірна команда академії з волейболу отримала право грати у вищий лізі, у кубку України з пляжного волейболу зайняла 2-е місце.

З 2011 до 2021 року завідував кафедрою фізичного виховання Олійник Олег Миколайович.

img_17.jpg

З 2011 року і по теперішній час кафедра проводить підготовку фахівців ДДМА всіх спеціальностей з дисципліни «Фізичне виховання» відповідно до вимог «Положення про організацію фізичного виховання і масового спорту у вищих навчальних закладах», «Положення про організацію навчального процесу у ДДМА» та «Положення про організацію навчального процесу з фізичного виховання у ДДМА». Крім обов’язкових занять студентів кафедрою організовано факультативні секційні заняття з фізичного виховання для бакалаврів та магістрів в обсязі до 4 годин занять на тиждень. Крім того студентам надана можливості займатись індивідуально в спортивних секціях на їх вибір.

img_18.jpg

Склад кафедри фізичного виховання і спорту 2012 рік

На кафедрі створено широку мережу спеціалізованих спортивних секцій (груп спортивного вдосконалення), які працюють за фіксованим розкладом у вільний від основних навчальних занять час (а саме: футбол, баскетбол, волейбол, пляжний волейбол, настільний теніс, бадмінтон, легка атлетика, важка атлетика, скелелазіння, пауерліфтингу, фітнесу і шахів).

У навчально-тренувальний процес з фізичного виховання включено 9 олімпійських видів спорту: футбол, баскетбол, волейбол, пляжний волейбол, настільний теніс, бадмінтон, легка атлетика, важка атлетика, скелелазіння Також організовані секційні заняття для студентів з не олімпійських видів спорту: футзалу, пауерліфтингу, чирлідингу і шахів.

Серед заходів постійного характеру слід зазначити організацію і проведення: Спартакіади серед збірних команд факультетів; гуртожитків; спартакіади «Здоров’я» серед викладачів та співробітників ДДМА; змагання на Кубок декана; спортивно-художнього конкурсу «Вперед гуртожиток», спортивно-художнього свята з нагоди Дня академії, першостей і турнірів ДДМА з різних видів спорту.

З 2018 року на базі ДДМА здійснює діяльність відокремлений підрозділ Всеукраїнської громадської організації «Спортивна студентська спілка України» у Донецькій області. Керівник – Ковальов В.Д. Ідентифікаційний код–41848483.

У 2018 році кафедра фізичного виховання і спорту отримала ліцензію на впровадження освітньої діяльності за спеціальністю 017 (фізична культура і спорт). Здійснила перший набор студентів – 23 особи. На сьогоднішній день за освітньою професійною програмою навчаються 122 студента. З яких близько 12 майстрів спорту, 2 майстрів спорту міжнародного класу, учасників чемпіонів Світу та Європи з різних видів спорту.

Перший набір спеціальності склали 24 студентів, серед яких вже є 2 майстри спорту України і 3 кандидати в майстри спорту України, чемпіони України, Європи та світу.

Під час навчання студенти спеціальності «Фізична культура і спорт» на основі індивідуальних планів мають змогу поєднувати освітній процес зі спортивними тренуваннями за тими видами спорту, якими вони займались перед вступом.

Навчальні плани передбачають посилену підготовку майбутніх фахівців спеціальними медичними дисциплінами, методиками реабілітаційних програм із використанням кадрового складу Донецького національного медичного університету. Ці знання в подальшому дозволять працювати з дітьми, які потребують фізичної реабілітації, індивідуального навантаження й особливих умов тренувань.

З січня 2021 року кафедру фізичного виховання і спорту очолив Долинний Ю.О

img_19.jpg

Станом на 2021 рік кадрову базу кафедри складають висококваліфіковані фахівці, із яких 1 професор, 4 доцента, 4 старших викладача (з яких 7 кандидатів наук), 3 викладача та 2 лаборанти з кількості навчально-допоміжного персоналу.

З грудня 2021 року кафедру фізичного виховання і спорту очолює Черненко С.О

Geitenko_1.jpg

Станом на 2022 рік кадрову базу кафедри складають висококваліфіковані фахівці, із яких 1 професор, 3 доцента, 4 старших викладача (з яких 6 кандидатів наук), 3 викладача та 2 лаборанти з кількості навчально-допоміжного персоналу.

Саме завдяки професіоналізму професорсько-викладацького складу та матеріальній базі кафедри у змаганнях Універсіади Донецької області серед студентів закладів вищої освіти з 2016 по 2021 рік ДДМА систематично завойовує 1 місце у загальнокомандному заліку.

img_20.jpg

Склад кафедри фізичного виховання і спорту 2020 рік

Кафедра фізичного виховання і спорту має велику матеріальну базу для проведення навчального процесу, тренувальних занять та спортивно-масових заходів: фізкультурно-оздоровчій комплекс (ФОК); 2 зали для занять спортивними іграми; спеціалізовані спортивні зали для занять пауерліфтингом, аеробікою, каланетикою, важкою атлетикою; фітнес-центр; скеледром; відкриті спортивні майданчики для занять футболом, гандболом, баскетболом, пляжним волейболом; гімнастичний майданчик з тренажерним устаткуванням. Загальна площа усіх спортивних споруд – 10635 м2.

За час існування кафедри фізичного виховання і спорту, було опубліковано більш ніж 1050 наукових та науково-дослідних робіт різного рівня, видано 17 монографій, захищено 5 кандидатських дисертацій та підготовлено для захисту дві дисертації.

З метою отримання інформації про наукометричні показники публікацій в системі «Google Академія» було зареєстровано особисті профілі викладачів та загальний профіль кафедри фізичного виховання і спорту. Станом на січень 2021 року кількість цитувань наукових праць викладачів кафедри – 722, і10-індекс – 7.

За ініціативою кафедри у 2014 році було забезпечено організацію і проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «Педагогічний вектор розвитку фізичного виховання в Україні».

img_21.jpg

з 2015 року було забезпечено організацію і проведення І Міжнародної науково-практичної конференції «Педагогіка й сучасні аспекти фізичного виховання». Щорічно у конференції приймали участь більш ніж 100 представників провідних зарубіжних (Польща, Молдова, Вірменія, Білорусь, Казахстан) і вітчизняних закладів вищої освіти. За результатами конференцій видано збірники наукових праць за загальною редакцією Ю.О. Долинного.

img_22.jpg

Укладено 11 угод про творчу співдружність. З яких 6 українських (Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»; Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича; Державний вищий навчальний заклад «Донбаський державний педагогічний університет»; Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка; Житомирський економіко-гуманітарний інститут вищого навчального закладу «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»; Комунальний заклад «Донецький обласний спеціалізований коледж спортивного профілю ім. С. Бубки»), а також 5 із зарубіжними партнерами, серед яких: Кишинівський державний педагогічний університет ім. Іоана Крянге (Молдова); Вірменський державний інститут фізичної культури (Вірменія) та інститут підвищення кваліфікації педагогічних працівників (Казахстан); Вища суспільно-економічна школа в Пшеворську (Польща); УО «Державний університет фізичного виховання і спорту» (Молдова); «Өрлеу» БАҰО» АҚ филиалы Жамбыл облысы бойынша педагогикалық қызметкерлердиң біліктілігін арттыру (Республіка Казахстан).

Згідно «Положення про НДРС ДДМА» кафедра систематично проводить роботу з пошуку студентів, які мають схильність до наукової роботи. Ця робота перш за все полягає в організації індивідуальної роботи з обдарованими студентами, залученні їх до виконання держбюджетної НДР кафедри та участі у науковому семінарі.

Під керівництвом викладачів кафедри студенти щорічно приймають участь у студентських науково-практичних конференціях всеукраїнського та міжнародного рівня та публікують матеріали досліджень.

До послуг студентів краща спортивна база міста, де студенти навчаються і підвищують свою спортивну майстерність з різних видів спорту. Існуюча система виховної роботи на кафедрі дає підґрунтя для підготовки всебічно-розвинутої особистості, професіонала освіти, активного пропагандиста здорового способу життя.

img_23.jpg img_24.jpg img_25.jpg