ENG
 • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

 • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

 • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

 • Важлива не кількість знань, а якість їх.

 • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

 • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

 • Бич людини - це уявлюване знання.

 • Знання - сила.

 • Знання - знаряддя, а не ціль.

 • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Історія створення редакції "Академія"

Створення редакції газети являє яскравий приклад спільної ініціативи ректорату й студентів академії. В 1999 році ректор ДДМА Віктор Федорович Потапкін запропонував організувати багатотиражну газету. Це було доручено проректорові з наукової роботи Володимиру Анатолійовичу Федорінову.

Приблизно в цей ж час три студенти – Ярослав Шумейко (Уч 97-2), Аліна Остафійчук (М 97-2) і Олена Єрьоменко (Ф 96-1), яким дуже хотілося посіяти щось розумне, добре й вічне, – також вирішили спробувати створити свою газету.

Студенти–ініціатори створення газети: Олена Єрьоменко (Ф 96-1), Аліна Остафійчук (М 97-2), Ярослав Шумейко (Уч 97-2)

Ініціатива була підтримана. У вересні 1999 року відбулося перше засідання організаційного комітету. До його складу ввійшли: проректор В. А. Федорінов, голова оргкомітету; В. С. Медведєв, заст. голови оргкомітету; О. Я. Белицька, начальник НДСу, заст. голови оргкомітету; А. Д. Кошовий, голова профкому; Т. В. Кудерська, голова ради з виховної роботи; С. В. Ковалевський, декан ІЕФ; С. О. Подлєсний, декан ФАМ; В. І. Шпак, декан ФІМ; О. М. Гринь, декан МФ; Г. І. Чижиков, декан ЕГФ; М. В. Срибнік, начальник ТСО; Т. П. Боровик, начальник ІОЦ; В. М. Кохановський, начальник РВВ; А. О. Кібірєв, голова літературного об'єднання «Глорум»; О. Ю. Мєльніков, поширення газети; С. С. Красовський, художнє оформлення; Т. О. Лук'янова, художник ДДМА; В. О. Пресняков редактор, що випускає.

Багато дискусій було навколо назви газети. Пропонувалися варіанти: «Імпульс», «Погляд», «Ми молоді», «Академ-Експрес», «Світ академії», «Академічний кур'єр», «Обрій», «Планета» і багато інших. Необхідно було квапитися, тому що в жовтні планувався випуск першого інформаційного номера. В. С. Медведєвим був запропонований робочий варіант назви газети – «Академія», як найбільш ємне видання, що щонайкраще відповідає суті, і приналежності до вузу. Ця робоча назва виявилася досить живучою. До нього дуже швидко всі звикли, що й дозволило зберегти його дотепер.

Варіанти логотипів газети

Розробка логотипа газети була доручена художникові ДДМА Тетяні Лук'яновій і студентці Марині Бєлік (ПТМ 98-1). Творчі вишукування йшли два місяці. Безліч варіантів були забраковані й тільки наприкінці грудня, перед версткою першого номера, був знайдений найбільш удалий варіант.

У становленні газети брали участь багато: редактор щотижневика «Агент» Павло Михайлович Передерій; журналістка Олена Руденко давала багато порад; літературний коректор Олена Дудченко правила стиль і мову газетних матеріалів; з фотожурналістом Василем Тараненко обговорювалися фотографії, передача зображення, ракурси й інші премудрості виставлення графічних матеріалів; верстку робив Андрій Паньков – людина творча, який допоміг у формуванні стилю газети, що існує дотепер. Але, найголовніше, що це співробітництво дало розуміння того, що перший номер газети «Академія» газета – це не стінгазета, журналістика – це не ремесло, а наука, що має свої логічні формули, постулати й закони, яким необхідно вчитися.

Нарешті, 10 грудня 1999 року газета «Академія» була зареєстрована як міська газета (ліцензія ДЦ 1492 від 10.12.99). Вона фактично стала першою в місті літературно-художньою, науково-популярною, інформаційною газетою, а 17 грудня вийшов її перший номер. Цей день надалі почав відзначатися як день народження газети.

Рік 2000 був найбільш динамічним у розвитку газети. У кожному номері з'являлися нові рубрики. Пройшли випробування часом рубрики «Перший корпус», «Наука», «Під покровом муз», «News», «Поштова скринька. Проблеми, судження, резонанс», «Розумники й розумниці», «Спорт». Робота редакції була спрямована на забезпечення оперативного інформування викладачів і студентів про діяльність академії, рішеннях ректорату й роботі громадських організацій. Тому з перших номерів газети з'явилася рубрика «Перший корпус». Першим ведучим рубрики був Володимир Пресняков, доцент кафедри СП, а потім його перемінив Олексій Шинкарський, аспірант тієї ж кафедри.

Перший номер газети «Академія»

Одним з напрямків у роботі стала інформаційна підтримка заходів Академії, інформування про досягнення вчених і фахівців, про студентське життя, літературу, мистецтво. Ряд заходів, проведених в академії, були унікальні, мали велике значення не тільки для нас, але й для міста й регіону – усі вони знаходили висвітлення на сторінках газети.

Були спільні заходи, у яких редакція виконувала певну частину робіт. Тому в редакції вони одержали найменування «Проекти». Так, з першого номера газети був оголошений перший проект: конкурс на створення Гімну ДДМА. Конкурс тривав рік. Було отримано кілька варіантів. У результаті голосування, проведеного серед студентів, викладачів і співробітників був обраний найбільш удалий варіант (автор – старший викладач кафедри МТО Анатолій Кібірєв). Пізніше з деякими змінами він був затверджений як Гімн ДДМА. Аналогічний конкурс пройшов на назву студентського кафе в гуртожитку № 3. Як відомо, переможцем стала назва «Кафедра».

Другим щорічним проектом стала інформаційна підтримка Днів науки ДДМА. Для редакції це був перший шестиполосний номер газети № 12 (14) від 12.04.2000. З 2001 року для цього проекту розроблена спеціальна емблема, яка зараз супроводжує всі матеріали про квітневі Дні науки. Добір матеріалів цього номера газети виконала Ольга Белицька, начальник НДСу, заст. головного редактора. Надалі із числа редакції був призначений ведучий рубрики «Наука». В різні роки провідними були Сергій Кравченко (ТМ 97-2), Вадим Кандиба (ТМ 99-2), Антон Михайличенко (ОМТ 01-1).

Верстка – один із самих відповідальних моментів роботи редакції.
О. Паньков – оператор комп'ютерної верстки, М. Згривець – випускаючий редактор (2001);

Були проекти підтримки молодих талантів не тільки в галузі науки, але й мистецтва. Спільно зі студентським клубом проведена презентація першого поетичного збірника нашого кореспондента, тоді ще студентки Аліни Остафійчук. Ректорат академії допоміг їй у виданні цього й наступних збірників. Постійною стала рубрика «Під покровом муз», у якій молоді таланти одержали можливість донести до читачів свої перші вірші й розповіді. До 2007 року її очолював Анатолій Кібірєв, старший викладач кафедри МТО, потім Аліна Остафійчук, асистент кафедри «Менеджмент».

Редакція газети стала ініціатором спеціальних випусків газети для абітурієнтів. Проректор з навчальної роботи, доцент А. М. Фесенко, який курирував прийомну кампанію, підтримав ідею й спец. випуски стали щорічними. Перший спец. випуск № 1 (3) вийшов 25.01.2000 року. За рік виходило шість таких газет: одна загальна й п'ять – про кожний факультет. З 2003 року почав видаватися один шестнадцятиполосний спец. випуск, у якому була інформація про всі спеціальності й академії в цілому. Випускаючими редакторами, як правило, були прес-секретарі факультетів.

В 2000 році створений сайт газети «Академія». У редакції з'явилася web-редакція, а розроблювачем і web-редактором сайту став Олександр Мельников. Це був перший сайт ДДМА. Його хостинг був на сервері virtulave.net, а після створення повноцінного сайту ДДМА – на сервері академії.

О. Левченко – оператор комп'ютерної верстки, С. Калиниченко – випускаючий редактор (2003)

Досить різноманітна географія передплатників сайту. Через півроку після створення сайту на ньому налічувалося кілька десятків постійних передплатників. А в 2007 році по даним Subscribe.ru тільки постійних передплатників (без спорадических відвідувань) налічується 250 адрес.

З вересня 2000 року редакція організувала зворотний зв'язок із читачами. Ректоратом була виділена поштова скринька газети. З історичної точки зору може бути й не дуже значна подія, але дуже важлива для студентів. У редакцію почали приходити питання й літературні твори. У студентів з'явилася можливість через газету одержувати кваліфіковані й оперативні відповіді ректорату. З'явилася нова рубрика «Поштова скринька. Проблеми, судження, резонанс». У цей час кількість каналів зв'язку із читачами збільшилося. Це, у першу чергу, Інтернет, де з'явилася електронна поштова скринька, форуми на сайті ДДМА, а також традиційний телефон.

О. Таран – оператор комп’ютерної верстки, С. Пугач – випускаючий редактор

В 2001 році в редакцію прийшли студенти, які склали її основу на багато років: Марина Згривець (МО 98-1), Олена Антончик (ІТ 00-1), Вікторія Лебединська (ІП 00-1), Марина Пасішник (Ф 00-1), Вадим Кандиба (ТМ 99-2), Сергій Кравченко (ТМ 97-2), Олександр Козюлькін (ТМ 97-2), Сергій Овчаренко (ПТМ 98-1).

У квітні 2001 року вперше кореспонденти редакції Ярослав Шумейко і Аліна Остафійчук супроводжували наші команди на Універсіаді-2001. Це був перший досвід редакційного відрядження. Оскільки черговий номер виходив відразу по приїзду з відрядження, то матеріали готувалися ще в дорозі.

Команда газети «Академія» на I Фестивалі «Тисни не Record» (А. Остафійчук, В. Медведєв, Т. Котлова)

До 2002 року в газеті склався сильний і дружний колектив. У редакцію прийшло гарне поповнення. Це: Світлана Калениченко (ТМ 01-1), Марія Цемах (ТМ 01-1), Олексій Левченко (АВП 01-1), Олександр Гузенков (АВП 01-1).

Про участь в I Фестивалі дитячих і молодіжних ЗМІ «Тисни на RECорд» у квітні 2002 року слід сказати особливо, тому що цей фестиваль став першою серйозною перевіркою редакції. Він відбувся в місті Добропілля під керівництвом обласного управління по роботі з родиною й молоддю обласної державної адміністрації й з ініціативи добропільскої молодіжної кіностудії «Рожевий слон». Ряд відмінних рис цього фестивалю в організації й проведенні забезпечили ріст його популярності, і тому через кілька років він став міжнародним.

Редакція газети ( 2002 р.).

Тоді ж команді вручили дипломи в номінації «Поетичне слово» за поетичний збірник Алині «Зоряний ексклюзив» за інтерв'ю з майстром спорту з у-шу. На закінчення фестивалю виступив голова журі: «У нашому фестивалі бере участь команда, яка показала вміння виконувати не тільки спеціальне завдання й частини газети, але й створювати в таких умовах справжню газету. Це команда газети «Академія». Їм вручається «Гран-прі» фестивалю».

Але не тільки випуск газет входить в обов'язки редакції. Переважна більшість фотографій на стендах академії й кафедр, у книгах і звітах, у дисертаціях учених, музеї ДДМА виконані редакцією. З 2002 року в редакції виконувалися комп'ютерні презентації, що супроводжують доповіді ректора й проректорів на різних заходах. А починаючи з 2003 року, щорічно розробляються повномасштабні презентації, що супроводжують урочисті заходи, присвячені святкуванню Дня Академії. У їх розробці брали участь Вадим Медведєв, Олексій Таран, Сергій Овчаренко.

Фотосесія конкурсу «Міс Фото»

Результати роботи будь-якої редакції визначаються участю й перемогами на різних конкурсах і фестивалях. І вони в редакції були:

 • 2001 р. – грамота краматорського виконкому за досягнення в розвитку молодіжної преси;
 • 2002 р. – «Гран-прі» на I Обласному фестивалі дитячих і молодіжних ЗМІ Донбасу «Тисни на Record» і дипломи в номінаціях фестивалю: «Зоряний ексклюзив» і «Професіоналізм», а також диплом в особистому заліку в номінації «Поетичне слово»;
 • Аліні Остафійчук вручена Почесна грамота Донецької обласної організації Національного союзу журналістів України за третє місце в конкурсі молодих журналістів Донбасу.

Плідним виявився й 2003 рік. Редакція стала ініціатором створення групи з поглибленим вивченням дисциплін, відповідних до навчального плану «Журналістика». Це було не випадково. До цього часу члени редакції мали гарну теоретичну підготовку, накопичений практичний досвід, а журналісти були затребувані в багатьох редакціях газет. Відмінна риса навчання в групі «Журналістика», у порівнянні із традиційною підготовкою на факультетах журналістики, полягала в тому, що слухачів готовили як універсальних співробітників редакції, що давало їм унікальні переваги на ринку праці. В 2005 році відбувся перший випуск журналістів в академії.

Редакція газети (2004 р.).

В 2004 році Вікторією Кулеш (Лебединська) (ІП 0-1) у конкурсі «Міс Академія» організований проект «Міс Фото». Проект удався. Із усіх проектів, проведених редакцією, він став самим масовим серед студентів. Шляхом таємного голосування (бюлетенями, через поштові скриньки газети) вибирали саму фотогенічну дівчину студенти, викладачі й співробітники. В 2007 році в конкурсі, крім паперових бюлетенів, додалося електронне голосування через СМС. А в складі сайту ДДМА була створена web-сторінка, що висвітлює підготовку конкурсу «Міс Академія» і хід голосування за «Міс Фото».

Команда редакції взяла участь у II Фестивалі «Тисни на RECoрд», який проводився у Святогірську. Керівником була Олена Булдакова, а до складу команди входили Аліна Остафійчук, Світлана Калиниченко, Тетяна Котлова, Вадим Медведєв. Із усіх фестивальних команд, що виступали в різні роки, це була найдужча команда. Конкурсна газета, виконана ними, дотепер вважається самою цікавою й різноманітною з випущених нашими командами на різних фестивалях. Заради декількох рядків у газеті кореспонденти оббігали все місто й створили не просто конкурсну листівку формату А4, а чотирьохполосну міську газету. Уперше наша команда захватила із собою комп'ютер і принтер – фактично польову друковано-видавничу систему. Тому стала автономною, що не залежить від завантаження комп'ютерів організаторів фестивалю.

У цей період редакція одержала чергові нагороди:

 • 2003 р. – Диплом у номінації «Творчий ріст» на II Обласному фестивалі молодіжних ЗМІ Донбасу «Тисни на Record». Диплом за III місце в номінації «Фото»;
 • 2004 р. – Аліна Остафійчук – диплом лауреата обласного літературного конкурсу ім. М. Рибалко в номінації «Поклич мене, Родина!»;
 • 2004 р. – Аліна Остафійчук – Почесна грамота управління по справах сім’ї й молоді Донецької обласної держадміністрації за участь в обласному конкурсі «Парубок року – 2004» у номінації «Молодий журналіст року»;
 • 2004 р. – Світлана Калиниченко стала переможцем міського конкурсу молодих журналістів.

Нові творчі особистості привнесли свій стиль і створили нові рубрики, які різноманітили газету: «Для голодних» (провідна – Наталя Моренко), «Між нами дівчинками» (провідна – Вікторія Євстигнєєва). Разом з радіо був розроблений аналітичний проект «За чашкою чаю», у рамках якого в ефірі, на сторінках газети й за круглим столом у редакції обговорювалися насущні проблеми студентства.

Колектив радіо

В 2005 році з ініціативи ректора В. А. Федорінова на базі системи оповіщення ДДМА створене радіо «Академія». За його створення узялися Вадим Медведєв і, прийнятий у редакцію в тому році, Максим Басс (ЛВ 01-1). Першими дикторами були Світлана Калиниченко, Людмила Медведєва і Євгеній Коротун (ЗВ 03-1). Перша трансляція радіо була присвячена до річниці газети – 17 грудня 2005 року.

В 2006 році проведений перший прямий ефір з рекреації другого корпусу. Це було перше цільове використання радіо факультетом заочної й послявузівської освіти. З тих пір по суботах і неділях транслюється передача для викладачів, що їдуть в УКЦ, а перед першою парою й на великій перерві – інформація для студентів-заочників. Група радіо почала розширюватися. В 2007 році її очолює Костянтин Суков (ЗВ 03-1). Монтують програми оператори: Сергій Петрушенко (ЗВ 03-1), Олександр Ларюкін (ІМ 05-1), Сергій Юрков (ТМ 05-1), Артем Пащенко (АВП 04-т), Станіслав Якушев (ІТ 06-2). Голосами Академії (дикторами) стали: Вікторія Євстигнєєва (ОЛВ 05-1), Тетяна Мальована (ІТ 03-2), Ганна Заболевич (ОМТ 05-2), Дар'я Геряк (ЕК 07-1).

Незважаючи на невеликий термін роботи, колектив радіо успішно виступав на міжнародних відкритих фестивалях ЗМІ «Тисни на Recорд». Так, в 2006 і 2007 роках колектив радіо завойовував дипломи за кращі бліц-програми.

Команда редакції газети й радіо «Академія» на ювілейному п'ятому фестивалі (2006 р.)

В 2007 році команда редакції (Аліна Остафійчук і Вікторія Кулеш) брала участь у фестивалі в м. Запоріжжя. Газета «Академія» увійшла в каталог молодіжних видань України. Раніше, в 2006 році, Інтернет-Посилання на газету «Академія» увійшла в російські Інтернет-Каталоги.

Особлива увага редакція стала приділяти інформуванню через Інтернет. Інтернет став загальнодоступним, а анонімність працюючих на форумі дозволила більш вільно викладати свою думку. З'явилася необхідність у проведенні роз'яснювальної й виховної роботи в «віртуальному просторі». Це новий напрямок роботи редакції зажадав нових підходів і нових знань.

Редакція продовжувала брати участь у конкурсах і одержувала нагороди:

 • 2005 р. – Диплом ректорату ДДМА в номінації «Краща web-сторінка»;
 • 2006 р.- Диплом за 3 місце в номінації «Фото». Диплом у номінації «Краща бліц-програма радіо» на V Міжнародному відкритому фестивалі «Тисни на Record»;
 • Аліна Остафійчук – лауреат обласного конкурсу «Жінка Донеччини» у номінації «Жінка в журналістиці»;
 • 2007 р. – Диплом за II місце в бліц-конкурсі «Молодь без меж». Диплом за кращу бліц-програму в номінації «Радіо» (другий рік підряд) на VI Міжнародному відкритому фестивалі молодіжних ЗМІ «Тисни на Record»

За восьмирічний період роботи не було зриву жодного номера газети. Це стало можливим завдяки злагодженій роботі всього колективу, відповідальності кожного члена редакції за загальний результат роботи, взаємовиручці, високій виконавській дисципліні, установленої на основі традицій, що склалися в редакції. Згодом може мінятися стиль, зміст і вигляд газети, будуть удосконалюватися програми радіо, з'являться нові сайти й web-сторінки, але одне залишається незмінним у редакції «Академія» – творчий підхід до будь-якої справи.