ENG
 • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

 • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

 • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

 • Важлива не кількість знань, а якість їх.

 • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

 • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

 • Бич людини - це уявлюване знання.

 • Знання - сила.

 • Знання - знаряддя, а не ціль.

 • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

15.png

Наукова робота на кафедрі хімії та охорони праці

I Органічний синтез

Роботи із синтезу органічних сполук на основі N-заміщених п-хінонімінів розпочато 1 серпня 1974 року Авдєєнком Анатолієм Петровичем, який почав працювати в КІІ після дострокового захисту кандидатської дисертації в Дніпропетровському хіміко-технологічному інституті. Із цього часу на кафедрі виконуються держбюджетні наукові теми із синтезу та вивченню реакційної здатності N-заміщених п-хінонімінів. У 1991 році в результаті плідної наукової роботи канд. хім. наук, професора Авдєєнка А. П. на кафедрі хімії організовано науково-дослідну лабораторію тонкого органічного синтезу й мастильних матеріалів. Завдяки зусиллям Авдєєнка А. П. лабораторія обладнана всім необхідним устаткуванням. При проведенні досліджень велика увага приділяється плануванню експерименту, складенню плану робіт. Для того, щоб бути інформованими про наукові дослідження, що проводяться у світі, щороку аспіранти кафедри відвідують бібліотеку Інституту органічної хімії в м. Києві. У самій лабораторії є велика бібліотека наукових статей у галузі хінонімінів, що налічує близько 3 тис. найменувань.

Із 1991 року фундаментальна наукова робота із синтезу N-заміщених n-хінонімінів, структурних і спектральних досліджень, і досліджень реакційної здатності фінансується Міністерством освіти і науки України. Із 1991 по 1994 рік робота з розроблення й впровадження у виробництво середньо- і високотемпературних мастил фінансувалася також ДКНТ України. У 2006 році робота з розроблення середньо- і високотемпературних мастил посіла 1-ше місце у І Всеукраїнському конкурсі інноваційних технологій. Результати роботи були представлені на V Національній виставці високих технологій і конкурентоспроможної продукції «Укртехнологія – 2006» у м. Києві.

За результатами виконаних досліджень опубліковано 526 наукових робіт, велика частина яких – у зарубіжних і спеціалізованих журналах. Результати робіт представлялися на українських і міжнародних конференціях у Києві, Одесі, Харкові, Львові, Чернівцях, Дніпропетровську, Москві, Сербії та Чорногорії. Отримано 41 авторських свідоцтв СРСР і патентів України. Видано 3 монографії.

16.png

Колектив лабораторії тонкого органічного синтезу налічує 7 співробітників, включаючи 6 кандидатів наук, які працювали над своїми дисертаціями в цій самій лабораторії. Незважаючи на зайнятість у навчальному процесі, співробітники лабораторії багато часу присвячують науковим дослідженням. Результатом цієї роботи є велика кількість наукових публікацій.

Сьогодні на кафедрі виконуються тематичні дослідження в галузі органічного синтезу:

 1. Фінансована Міністерством освіти і науки України наукова робота відповідно до плану найважливіших тематик Д-06-2015 «Синтез, спектральні і структурні дослідження та дослідження реакційної здатності N-алкіл(трифторметил, арил)сульфоніл-1,4-бензохінонімінів Термін виконання: з 2015 по 2017 р. Керівник – проф. Авдєєнко А. П.
 2. Держбюджетна наукова робота Дк-04-2015 «Синтез гетероциклічних сполук на основі N-заміщених 1,4-хінонімінів». Термін виконання: з 2015 по 2020 р. Керівник – проф. Авдєєнко А. П.

II Організація й інтенсифікація навчального процесу

14.png

Вже в 80-х роках минулого століття на кафедрі хімії велася значна робота зі створення навчальних посібників і методичних розробок для інтенсифікації навчального процесу та організації самостійної роботи студентів. Першою методичної розробкою в цьому плані була робота Авдєєнка А. П. Самостоятельная работа студентов механических специальностей вечернего отделения и ОТФ над курсом «Химия». – Краматорск, 1976. – 48 с.

Методична робота перейшла на новий більш високий рівень після приходу на кафедру доц., канд. техн. наук Дементій Лариси Володимирівни. Із 1998 року на кафедрі відкривається держбюджетна наукова тема, керована Дементій Л. В. Сьогодні на кафедрі виконуються дослідження в області організації й інтенсифікації навчального процесу: держбюджетна наукова робота Дк-04-2013 «Дослідження ефективності використання інформаційних технологій у навчальному процесі з дисциплін кафедри». Термін виконання: з 2013 до 2018 р. Керівник – доц. Глиняна Н.М.

Аспірантура

17.png

Через аспірантуру підготовлено 1 кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.04 «Фізична хімія» та 13 кандидатів хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 «Органічна хімія ». Сьогодні в аспірантурі навчається 1 аспірант. Захист кандидатських дисертацій відбувається в Дніпропетровську, в Українському державному хіміко-технологічному університеті. Члени вченої ради УДХТУ завжди відзначають високий рівень дисертаційних робіт, керівником яких є Авдєєнко Анатолій Петрович та Коновалова Світлана Олексіївна. Усі захисти проходять відповідно до планів захисту дисертацій. Завдяки такій підготовці фахівців кафедра хімії та охорони праці має один із найкращих показників по ДДМА за якісним викладацьким складом: усі викладачі є кандидатами наук. Майже всі співробітники кафедри мають наукове звання доцента.