ENG
  • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

  • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

  • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

  • Важлива не кількість знань, а якість їх.

  • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

  • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

  • Бич людини - це уявлюване знання.

  • Знання - сила.

  • Знання - знаряддя, а не ціль.

  • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Потапкін Віктор Федорович

доктор технічних наук, професор

Працював у Академії з 1963 по 2006 рік.

Засновник наукової школи «Створення нових і вдосконалювання діючих технологій, обладнання й засобів автоматизації в прокатному виробництві» (1963 р.).

Діяльність наукової школи в період 1973–1991 рр. значною мірою була пов'язана з дослідженням і розвитком процесів асиметричної прокатки, у тому числі з розробкою основ, технології й впровадженням у виробництво процесу деформування між нерухомим і привідним валками (ДНПВ). У рамках цих робіт науково-педагогічними працівниками був проведений комплекс теоретичних і експериментальних досліджень, що розширили й поглибили закономірності уявлень про асиметричну прокатку, її вплив на якість виробленої металопродукції. На основі цих досліджень на СКМЗ був виготовлений і введений у дослідно-промислову експлуатацію на Артемівському заводі з обробки кольорових металів перший у світі спеціалізований стан ДНПВ 50/450x450. Розроблені технологія, обладнання й освоєний процес виготовлення довгомірних валків із твердосплавних матеріалів групи ВК, що базується на вторинному використанні спрацьованого інструменту, застосовуваного у виробництві металевих виробів. Під час робіт із освоєння процесу ДНПВ й обладнання для його реалізації було створено понад 80 винаходів. На частину цих розробок були отримані патенти США, Франції, Італії.

Проведені роботи, пов'язані з виробництвом поліметалевих композицій. У цій галузі були розроблені методики розрахунків напружено-деформованого стану й прогнозування цілісності багатошарових полімерних композицій при їхній наступній прокатці. На їх основі була створена технологія виробництва біметалічних композицій, впроваджена в Білоруському науково-виробничому об'єднанні з виробництва поліметалів. Результати наукових робіт у галузі прокатки порошкових поліметалів були використані на Кіровському заводі порошкових матеріалів при освоєнні технології виробництва композицій і створенні обладнання для його реалізації. Таке обладнання у вигляді спеціалізованого стану 500 для прокатки поліметалів було виготовлено на СКМЗ.

Важливою частиною творчої діяльності проф. В. Ф. Потапкіна була підготовка наукових кадрів. Під його безпосереднім керівництвом були виконані й захищені 1 докторська й 17 кандидатських дисертацій.

Результати робіт В. Ф. Потапкіна широко освітлені в науковій літературі. Він є автором двох монографій, понад 200 наукових статей, 105 винаходів (29 впроваджено у виробництво), 4 патентів США, Франції, Італії.

Нагороджений золотою й срібною медалями ВДНГ СРСР, Почесною грамотою Мінвузу  УРСР, медаллю «За доблесну працю». Заслужений професор ДДМА (2003 р.).

Очолював спеціалізовану раду із захисту кандидатських і докторських дисертацій при ДДМА з 1990 по 2006 рік.