ENG
  • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

  • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

  • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

  • Важлива не кількість знань, а якість їх.

  • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

  • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

  • Бич людини - це уявлюване знання.

  • Знання - сила.

  • Знання - знаряддя, а не ціль.

  • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Лаптєв Олександр Михайлович

доктор технічних наук, професор

Проводить дослідження в галузі створення технологій одержання порошкових і пористих виробів із унікальними властивостями. Розробляються теоретичні основи цих технологій. Проводяться розрахунки й оптимізація технологічних параметрів із застосуванням сучасних обчислювальних методів, зокрема методу cкінченних елементів.

Під керівництвом і за участю О. М. Лаптєва виконано низку успішних науково-дослідних робіт у галузі теорії й технології виробництва порошкових матеріалів. Створена технологія одержання труб із оболонок із контрольованою пористістю з металевих сіток. Розроблені теорії пластичності й повзучості для матеріалів, які можуть необоротно змінювати об’єм при деформуванні. Ці теорії були застосовані для розрахунків процесів холодного й гарячого пресування порошкових матеріалів, у тому числі в умовах ізостатичного навантаження. Для практичних розрахунків були створені оригінальні програмні продукти. На замовлення Київського авіаційного виробничого об'єднання була розроблена нова технологія виробництва фрикційних дисків. Для заводів м. Краматорська створені технології виготовлення деталей промислових кондиціонерів і замків із металевих порошків. Був проведений комплекс науково-дослідних робіт із підвищення зносостійкості й оптимізації складу порошкових підшипників ковзання. Накопичений досвід дозволив перейти до серійного виробництва підшипників ковзання для автомобілів, міського й залізничного транспорту, побутової техніки. Із цією метою за активної участі О. М. Лаптєва було створено ТОВ «Підприємство ?Стріла?», яким він керував до 1996 року. Це підприємство успішно функціонує й дотепер.

У співробітництві з дослідним центром «Юліх» (Німеччина) була створена технологія виготовлення біологічно активних імплантатів із порошку титану. Технологія запатентована в Німеччині й США й впроваджена на фірмі Stratec Medical (Швейцарія). Останнім часом у кооперації з Католицьким університетом Левена (Бельгія) був проведений комплекс робіт із моделювання полів температур напруг і щільності при гарячому пресуванні керамічних і металевих порошків в умовах нагрівання з високою швидкістю. Результати цих робіт опубліковані в таких провідних журналах із матеріалознавства, як: «Acta Materialia», «Journal of European Ceramics Society».

Крім вищезгаданих закордонних партнерів, професор О. М. Лаптєв підтримує тісні наукові зв'язки з Дрексельским університетом (США) і Національним політехнічним інститутом Гренобля (Франція).

Професор О. М. Лаптєв є автором 1 монографії, 13 авторських свідоцтв і патентів, у тому числі 1 патенту Німеччини й 1 патенту США, 152 публікацій, 37 із яких опубліковані в США й країнах ЄС. Результати його досліджень були подані й обговорені на багатьох міжнародних конференціях в Україні, Росії, країнах Західної Європи й у США. У 2000 році О. М. Лаптєв організував і провів у Києві семінар НАТО за участю вчених із 14 країн.

Професор О. М. Лаптєв керує науковою роботою студентів і аспірантів, підготував 8 кандидатів технічних наук, серед яких 5 працюють у Академії.

З 2004 р. – почесний професор ДДМА. У цьому ж році нагороджений Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України, у 2007 році – знаком Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти».