ENG
 • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

 • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

 • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

 • Важлива не кількість знань, а якість їх.

 • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

 • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

 • Бич людини - це уявлюване знання.

 • Знання - сила.

 • Знання - знаряддя, а не ціль.

 • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Останні новини

ВІТАЄМО НАУКОВЦІВ З ПРОФЕСІЙНИМ СВЯТОМ – ДНЕМ НАУКИ В УКРАЇНІ!
5.jpg

Шановні колеги, науковці, від щирого серця вітаємо вас із професійним святом – Днем науки ...

Субота, 18 травня 2024
Бронзовий призер Європи з тхеквандо
1.jpg

Чемпіонат Європи з тхеквондо (ВТФ) відбувся 9–12 травня в Белграді (Сербія). На цих змаганнях сп...

П'ятниця, 17 травня 2024
Студентське самоврядування вітає Академію із Днем вишиванки та запрошує на тематичну онлайн-гру
1.png

Щорічно у третій четвер травня ми відзначаємо одне з найяскравіших свят – Всесвітній день ...

Четвер, 16 травня 2024
Із Днем вишиванки!
6.jpg

Щорічно у третій четвер травня українці відзначають яскраве та самобутнє свято, присвячене нашом...

Четвер, 16 травня 2024
Нові медалі на міжнародних змаганнях
5.png

Студенти нашої Академії Вероніка Бордюг (група ФКС-20-2) і Дмитро Вовчок (група ІСТ-21-1) гідно ...

Середа, 15 травня 2024

ДДМА – 70! Віхи Історії. Штрихи до портрету в новітній історії КІІ-ДДМА (Частина восьма)

4.jpg

Більшість читачів працювали і працюють у новітні часи та брали безпосередню участь у розвитку Академії при переході на сучасну систему навчання в ринкових умовах. Тому згадаємо про те, що ми здійснили як творці новітньої історії.

Початок циклу публікацій ви можете прочитати за посиланнями:

У 1989 році наказом Міністерства вищої і середньо-спеціальної освіти ректором КІІ був призначений доктор технічних наук, професор Віктор Потапкін. Людина вольова, яка не боялася зробити крок до втілення новітньої ідеї, з ясним баченням мети і перспектив. На думку багатьох колег саме така людина змогла забезпечити високоефективну роботу й фінансову стабільність інституту, провести колектив через буремні дев’яності, зберегти й підвищити рівень навчального закладу тоді, коли інші виші потерпали від стагнації. А дев’яності й далі двохтисячні роки були не тільки буремними, а й динамічними в розвитку КІІ, а надалі ДДМА.

10.jpg
Віктор Потапкін

Проректорами були: доцент Едуард Нікіфоров – проректор з навчальної роботи; доцентка Марія Плехнова – проректорка з наукової роботи; проректор з адміністративно-господарської роботи – Віктор Бражник, а згодом – Леонід Малєєв.


1994 рік – ми Академія. Результати сорокарічної праці попередніх поколінь фахівців, науковців, викладачів підготували сприятливий ґрунт для переходу до статусу Академії.

Це стало своєрідним визнанням заслуг колективу вишу.

Йшов 1994 рік. Для країни загалом і для нашого регіону зокрема це були достатньо важкі часи. Розвал величезної держави породив беззаконня, інфляцію та нестачу грошових коштів. Працівники багатьох вишів по кілька місяців не отримували зарплатню. Нас врятувало те, що двома роками раніше ректорат КІІ вперше в історії вишу розпочав навчання китайських студентів. Оплата за навчання в твердій валюті дозволило в 1994 році повністю виплатити зарплатню. Зазначимо, що раніше навчання іноземних студентів у Краматорську не рекомендувалось через наявність заводів, які випускали оборонну продукцію.

У цей час в Україні розпочалася кампанія з акредитації вишів. Акредитація – це перші кроки до сучасних світових форм освіти й державне підтвердження рівня навчальної та наукової діяльності вишу та дозвіл на видачу дипломів державного зразка. Ми одні з перших в Україні подали заявку на проведення акредитації. Усе було підготовлено перед перевіркою серйозних акредитаційних комісій. Комісії працювали на всіх кафедрах та в підрозділах кілька місяців. Ретельно перевіряли всі види робіт та рівень знань студентів. Викладачі кафедр «Металорізальні верстати і інструмент» та «Прикладна математика» (на той час на цій кафедрі студенти вивчали комп’ютерні науки) згадують, що в МОН не повірили високому рівню знань наших студентів з теорії різання та інформатики. Адже в інших вишах України, де проводилася аналогічна акредитація, показники були набагато нижчі.

Тому МОН надіслало «комісію з роботи комісії». На повторному екзамені за вказаними предметами наші студенти показали знання вище, ніж вони були попереднього разу. Знай наших!

Академія мала достатню кількість викладачів з вченими ступенями та званнями. Важливим показником також була затребуваність наших спеціалістів. Не можна не брати до уваги безліч наукових публікацій. Тому цілком закономірним став наш успішний перехід на вищий, четвертий рівень акредитації у статусі Академії. На сьогодні ми успішно пройшли вже до десятка акредитацій. Та й акредитації зараз відрізняються від колишніх.

А у 2005 році Академія затвердила власну символіку, до неї належать герб, гімн, прапор. Також затвердили символіку факультетів. Ці атрибути, безперечно, визначають обличчя і солідність нашого вишу.

12.jpg
Герб Академії

Єдина в Україні машинобудівна Академія! Довго обговорювали питання назви вишу. Вирішили, що свою початкову місію, а саме вирішення кадрових питань Краматорська ми вже давно переросли. На той час наші випускники працювали на безлічі підприємств колишнього Радянського Союзу, від України до Далекого Сходу.

Тому наша нова місія полягала в забезпеченні кадрами як нашого регіону, так і України загалом. Звідси й народилася назва – Донбаська державна машинобудівна академія.

Може виникнути питання: чому ж надалі, маючи всі потрібні результати, ми так і залишились Академією, а не перейшли у статус університету? Але технічних університетів в Україні величезна кількість. А скільки в нашій країні технічних академій? Ми – єдина в Україні машинобудівна Академія! Тож цей статус певною мірою не дає нам загубитися в загальному списку ЗВО.

Перший трудовий договір. Профспілковий комітет ініціював укладання колективного договору між трудовим колективом та адміністрацією вишу. Уперше такий договір за часи незалежної України укладено у квітні 1995 року. Його підписали ректор ДДМА, професор Віктор Потапкін і голова профспілкового комітету, доцент Анатолій Кошовий. Так з'явився один з найважливіших документів, що захищає інтереси працівників. А зараз такий договір є обов'язковим документом у всіх вишах.

Місія ФОК. 1995 року у дворі другого корпусу було змонтовано модуль, який зараз називається «Фізкультурно-оздоровчий комплекс» (ФОК). Що цікаво, спочатку він замислювався як промисловий цех із виробництва різної продукції. Адже треба було заробляти гроші для розвитку Академії. Під усім модулем закладено потужний фундамент для встановлення важких верстатів. Але, як кажуть, не склалося. Може і на краще, адже зараз ми маємо відмінний фізкультурно-оздоровчий комплекс, у якому проходять не тільки спортивні заняття та спортивні заходи, а й змагання міжнародного рівня та масові регіональні й міжнародні культурно-масові заходи. Можливо, на той час і з'явилося усвідомлення місії навчального закладу – надання навчальних послуг, а не перетворення вишу в мінізавод.

13.jpg
Перший корпус ДДМА

«Поради сторонніх». Середина та кінець 90-х років ознаменувалися появою в Академії ряду нових спеціальностей. У нас з'явилися спеціальності економічного та комп'ютерного спрямування: «Фінанси», «Облік та аудит», «Економічна кібернетика», «Комп'ютерні системи проєктування». Але багато впливових людей міста пропонували нам скасувати більшість технічних спеціальностей та перейти до випуску «модних» на той час економічних спеціальностей. Але, незважаючи на «поради сторонніх», ми зберегли технічні спеціальності. І, як виявилося, ми мали рацію. Технічні фахівці стали затребуваними та дефіцитними.

МАН – малий золотник, але дорогий. У 1997-му створені Краматорський науково-дослідний центр учнівської молоді й «Мала академія наук». Нагадаємо, що в 1990 році був створений «Малий факультет». Ініціатором створення МФ і МАН став завідувач кафедри ТМ, професор Сергій Ковалевський. Перша наукова конференція МАН з науково-промислового профілю пройшла в тому ж 1997 році. Надалі до роботи з обдарованими школярами через МАН підключилися всі кафедри Академії, а конференція стала щорічним великим науковим заходом школярів міста і регіону.

МАН став дієвою формою залучення школярів до заняття наукою, підвищення загального наукового й освітнього рівня дітей міста, природнім агітаційним заходом Академії.

Клуб інтелектуальних ігор ДДМА. У вересні 1997 року аспірантом Олександром Мельниковим було оголошено про створення в Краматорську нової інтелектуально-ігрової організації, а вже за тиждень відбулася перша тренувальна гра. У 2000 році було проведено перший чемпіонат Академії з гри «Що? Де? Коли?» серед першокурсників, який згодом став традиційним щорічним змаганням. За ці роки Клуб інтелектуальних ігор ДДМА з учасника різних змагань, у яких він успішно виступав, перетворився на організатора ігор з «Що? Де? Коли?» і «Брейн-рингу» міського й обласного значення, охопивши собою аудиторію учасників від школярів до працівників підприємств.

Новим змістом було наповнене дозвілля студентів. Створена у 2000 році Рада з виховної роботи під керівництвом завідувачки кафедри українознавства та гуманітарної освіти, доцентки Тамари Кудерської забезпечила бурхливе, цікаве, креативне життя студентів.

14.jpg
День української писемності і мови

Корпоративна культура. У 90-ті роки професором кафедри «Технології машинобудування» Григорієм Хаєтом розпочаті роботи з дослідження людино-машинних систем та корпоративної культури. Ми входили в нову для нашої спільноти людей ринкову економіку, тому були потрібні нові знання. Одним з таких сучасних наукових напрямів став напрям «Корпоративні відносини». Роботи Григорія Хаєта та його учнів зробили вагомий внесок у розвиток не лише ДДМА, а й багатьох підприємств регіону. Зараз ми не часто згадуємо термін «корпоративна культура», бо вона органічно увійшла в наші дії, вчинки й заходи, які ґрунтуються на «Положенні про корпоративну культуру ДДМА». На базі наших розробок захищені кандидатські дисертації Аліни Остафійчук та Олени Медведєвої.


Естетичне переоформлення Академії. У ці роки почалося естетичне переоформлення корпусів ДДМА. Адже Академія повинна мати зовнішній вигляд, що відповідає її статусу. Необхідно відзначити, що раніше наші корпуси виглядали так само, як і переважна більшість будівель інших вишів – з потертими списаними стінами, порваним лінолеумом на підлозі, дахом, що протікає, і пофарбованими в отруйно-зелений колір туалетами з сантехнікою, яка вічно тече.

15.jpg
Корпус №6

Натхненником перетворень став тодішній ректор Академії, професор Віктор Потапкін. Не секрет, що низка викладачів була проти цього починання. Нарікали на те, що студенти все забруднять і поламають. Але Віктор Потапкін та його команда дотримувалися принципу: поламають – відремонтуємо. Врешті-решт, набридне все ламати, і люди привчаться жити і працювати в комфортній обстановці. І дійсно, усі швидко звикли до добре оформлених аудиторій, добротних сучасних меблів, які ми самі стали виготовляти, інших побутових зручностей, та красивих екстер’єру і майданчиків біля наших корпусів. Приємно згадати, що на однією із зустрічей з жителями нашого району під час виборів у Міську раду, куди балотувався наш перший проректор, доцент Анатолій Фесенко, один із мешканців сказав: «Погляньте на Академію. Це оазис Європи в нашому місті. Видно, що там працюють ділові люди. Вони в себе навели порядок, сподіваюся, що й у нашому місті наведуть».


Навчальний комплекс ДДМА. Не менш знакова подія сталася 1997 року. До складу ДДМА увійшли Краматорський машинобудівний коледж та Дружківський машинобудівний технікум, таким чином був створений потужний навчальний комплекс – ДДМА. При цьому обидва навчальні заклади залишилися організаційно та фінансово незалежними.

Спільна робота, побудована на довірі, дозволила коледжу й технікуму посісти гідне місце в рейтингу українських закладів освіти.

А МК ДДМА став базовим навчальним закладом для всіх технікумів області. Приємно усвідомлювати, що наші навчальні заклади об'єднують не лише спільні завдання, а й дружні відносини. Надалі навчальний комплекс ДДМА значно розширився.

Перший навчально-консультаційний центр. У цьому ж 1997 році було відкрито перший навчально-консультаційний центр (УКЦ) – у місті Шахтарську. Ідея була авантюрна, до того ж була відсутня чітка нормативна база. Ліцензувати такі центри почали тільки у 2000-х роках. Але була велика підтримка на місцях. Адже в період занепаду багатьох підприємств талановиті молоді люди, працівники цих підприємств не мали фінансової змоги їздити на сесії, консультації і захисти курсових робіт до вишів. Тому почин Академії був своєчасний і потрібний людям і державі.

16.jpg
УКЦ у м. Сніжне

Надалі навчально-консультаційні центри Академії з’явилися в містах Дружківка, Добропілля, Макіївка, Харцизськ, Сніжне. Колективи викладачів виїжджали щосуботи і щонеділі на УКЦ, щоб надавати навчальні послуги, сіяти розумне, добре, вічне студентам заочної форми навчання безпосередньо в депресивних містах. І з цією місією колектив Академії справився.


Програма роботи з обдарованими студентами. Важливу роль у якісній підготовці кадрів відіграла програма роботи з обдарованими студентами, затверджена в 1999 році. Вона дозволила розкрити потенціал талановитої молоді, залучити її до серйозної наукової діяльності поза рамками навчального процесу. Це стало добрим резервом відбору випускників для продовження навчання в аспірантурі.

 

Про створення газети. У тому ж році почала свою роботу редакція газети «Академія». Зараз, мабуть, уже складно уявити життя ДДМА без газети, радіо, телебачення та Інтернет. Редакція фактично є не лише джерелом достовірних новин та власних аналітичних матеріалів, а й зберігачем історії і сучасним агітатором та порталом зовнішніх зв’язків через сторінки сайту. На сьогодні редакція стала медіагрупою «Академія», а це вже заслуга її колективу. З її історією можна ознайомитись на сторінці редакції.

17.jpg

Вчитись ринковим відносинам. Хочеться зауважити, що в різні періоди історії країни Академія стикалася з багатьма труднощами та проблемами. Але це ніколи не було перешкодою її роботі. Наш виш і надалі залишиться островом стабільності та якісної освіти. Так, в умовах гіперінфляції і знецінення грошей були факти затримки фінансування вишів з МОН. Але робітники ДДМА завдяки наявності коштів на спецфонді зарплатню, а згодом і премії завжди отримували вчасно. Колектив Академії, один з перших серед вишів в Україні, навчися самостійно заробляти гроші.

Багатий 2001 рік. Цей рік став багатим на перемоги в різних напрямах роботи ДДМА. В області науки кафедра фізики здобула всесвітнє визнання – грант НАТО на 2001–2003 роки. А кафедра хімії виграла грант європейського спільноти INTAS.

Наші студенти здобули безліч нагород на олімпіадах та науково-технічних конференціях. У звітах МОН про участь і результати проведення олімпіад ДДМА стояла поряд з провідними університетами країни.

Наші гуртожитки – найкращі. У 2001 році ДДМА вперше виборола І місце в огляді-конкурсі, який проводять Рада ректорів області й Обком профспілок освіти і науки між студентськими гуртожитками області, а також І місце в огляді-конкурсі серед спортивно-оздоровчих таборів області.

Перемога в огляді-конкурсі між студентськими гуртожитками на багато років стала традиційною. Ми були переможцями всі роки аж до початку російсько-української війни, коли огляд-конкурс проводити стало неможливо.

Створення студентського самоврядування. День народження студентського самоврядування ДДМА можна вважати 17 жовтня 2001 року, коли була проведена перша конференція, на якій була затверджена структура студентського самоврядування, вибраний виконавчий комітет – Рада студентського самоврядування, а також ухвалене «Положення про студентське самоврядування ДДМА». Різні покоління студентів, що проходили через самоврядування Академії, розвивали студентський рух й урізноманітнювали студентське життя цікавими заходами. Немало випускників – учасників самоврядування ДДМА надалі стали працівниками міських й обласних виконавчих органів.

Кращі імена. 2002 році в ДДМА вперше розпочали вшановувати найкращих за професіями. Затверджено положення «Про проведення конкурсу КРАЩІ ІМЕНА ДДМА», згідно з яким щорічно вшановуються кращі викладачі, студенти, завідувачі кафедр, декани та багато іншого. Номінантів почали нагороджувати під час урочистого засідання в День Академії у квітні. Їх фотографії розміщувалися на третьому поверсі перед музеєм і в ЗМІ Академії, і тому про них знало все місто.

Турбота про співробітників. На початку 2000-х років профспілковий комітет ініціював грошові виплати викладачам та співробітникам за роботу в КІІ-ДДМА 25, 30, 35 і більше ювілейних років.

Профспілковий комітет ініціював видачу подарунків дітям, що йдуть до першого класу.

Висока нагорода Академії. У 2003 році Академія нагороджена Почесною грамотою та знаком Кабінету Міністрів України.

45.JPG
Володимир Федорінов

Перші вибори ректора. У 2003 році в ДДМА вперше відбулись вибори ректора. Серед претендентів були Володимир Федорінов, Олександр Тарасов, Іграмотдін Алієв, Тамара Кухтик. Уперше в ЗМІ Академії публікувались програми кандидатів, а серед викладачів і співробітників проводилась агітація. На виборах переміг Володимир Федорінов. Але кандидатка, яка програла, не погодилася з поразкою і подала заяву до суду. Суд відмінив рішення колективу ДДМА за формальними ознаками, через участь у виборах студентів. На повторних виборах Володимир Федорінов переміг з кращим результатом і став ректором ДДМА.

Федорінов створив злагоджену команду: перший проректор – доцент Анатолій Фесенко; проректор з навчальної роботи – професор Сергій Ковалевський; проректор з наукової роботи – професор Іграмотдін Алієв; проректор з економіки і соціальних питань – доцент Сергій Карнаух.


Про забезпеченість комп’ютерною технікою. У ДДМА до кінця 90-х років різко зріс парк персональних ЕОМ. Усього в Академії, на той час, було понад 1000 комп'ютерів. Парк постійно оновлюється комп'ютерами останніх поколінь. В обчислюваному центрі (ОЦ) у дев’яти класах одночасно працюють 110 комп'ютерів, усі вони працюють у локальній мережі, приєднаної до мережі Інтернет.

Крім ОЦ комп'ютерні класи мають: усі випускові кафедри і майже всі загальноосвітні та загальнотехнічні кафедри.

У корпусах Академії є Wi-Fi, а в гуртожитках є мережі, з’єднані з навчальними мережами вишу і з виходом в Інтернет.

19.JPG
Обчислюваний цент (ОЦ)

Академія віднесена до вищої категорії вишів. За результатами досягнень у науково-технічній діяльності Академію у 2004 році віднесено до вищої категорії вишів – групи «А» та включено до Державного реєстру наукових організацій, що забезпечуються підтримкою держави, строком на 3 роки.

Відродження туристського клубу. У 2004 році Туристський клуб ДДМА поновив свою роботу. До цього протягом кількох років він був законсервований. Випускники, які в 70-ті та 80-ті роки брали участь у його роботі, допомогли в його відродженні.

А у 2005 році відроджена секція гірників здійснила поход на гору Говерла в Карпатах і поставила на вершині вимпел ДДМА.


20.JPG
Прапор ДДМА на Говерлі

У 2004 році на базі ДДМА підготовлено та проведено засідання керівників провідних підприємств та менеджерів міст регіону. Розроблена й ухвалена Програма безперервної освіти і підготовки кадрів для підприємств регіону на 2005–2010 роки.

У тому ж році впроваджена автоматизована бібліотечно-інформаційна система «УФД/Бібліотека», що відповідає міжнародним стандартам і дозволяє реалізувати комплексну автоматизацію всіх бібліотечних процесів.

Кафедра ЕСА у 2004 році відповідно до договорів про співробітництво з фірмами Siemens і Balluff (Німеччина), отримала обладнання на загальну суму близько 50 тисяч €.

Перемога на виставці «Освіта і кар’єра». Настав переломний 2005 рік. Переломний він не лише з політичних причин в Україні, але й через велику кількість важливих подій. Академія досягла великих успіхів в освіті та науці. Зміцнювалася матеріальна база. На підприємствах міста плідно працюють 44 філії кафедр, які забезпечили всі виробничі практики. Введена раніше програма «3-2-1» значно покращила практичну підготовку студентів. Тому на міжнародній виставці «Освіта і кар'єра» ДДМА була нагороджена дипломом І ступеня «За досягнення у працевлаштуванні випускників вишу».

Радіо Академія. У грудні 2005 року в Академії почало роботу радіо «Академія». ДДМА отримала ще один засіб масової інформації.

Нагадаємо, що в середині 70-х років КІІ був ініціатором створення науково-виробничого об’єднання «СПЕЦІАЛІСТ», у який входили КІІ, НКМЗ і НІІПТМАШ. А в середині двохтисячних років до нього увійшли 58 учасників: це ДДМА, промислові підприємства регіону, технікуми, школи, ліцеї, гімназії, загальноосвітні школи та установи позашкільної роботи. Зрештою воно було перетворено на навчально-науково-виробничий комплекс «Спеціаліст» (ННВК).

У ННВК «Спеціаліст» розроблено та ухвалено ПРОГРАМУ безперервного навчання та підготовки кадрів для підприємств регіону на період 2005–2010 років. Програма визначає стратегію пріоритетного розвитку системи освіти, заходи її реалізації в регіоні. Вона спрямована на вирішення завдань розвитку системи освітніх послуг регіону на основі досвіду роботи з підприємствами та навчальними закладами різного рівня.

У виконанні цієї Програми розроблено чотири підпрограми: «Школа», «Кадри для регіону», «Наука для підприємства», «Місто».

ДДМА стала випробувальною базою болонської системи навчання. На черзі 2006 рік. Академія продовжує успішне введення в навчальний процес кредитно-модульної системи. Важливості набуває робота куратора зі студентами. У рейтингу українських вишів ДДМА посіла 14-е місце, і третє місце – серед гірничо-металургійних вишів, що є досить непоганим результатом.

Тому Академія увійшла до складу 50-ти найкращих українських вишів, які розпочали експеримент із впровадження болонської системи навчання.

21.jpg
Обговорення зі студентами болонської системи навчання

Академія ретельно адаптувала навчальний процес під кредитно-модульну систему. Так, було внесено низку змін, які функціонують і сьогодні. У навчальних планах спеціальностей були визначені обов'язкові та вибіркові дисципліни, встановлений триместровий графік, загальне тижневе та аудиторне навантаження. Залікові книжки було замінено індивідуальними планами. Основною метою цих змін було і є підвищення конкурентоспроможності нашого вишу в освітньому просторі.

Великий вклад у впровадженні болонської системи зробили перший проректор, доцент Анатолій Фесенко та начальник навчального відділу Микола Рижиков разом з деканами і завідувачами кафедр та викладачами, які безпосередньо відпрацьовували болонську систему навчання.

Про видавництво та інтернет ДДМА. У 2006 році вийшов перший номер збірника наукових праць «Вісник ДДМА», який був включений до переліку спеціалізованих видань ВАК з технічних та економічних наук. Згодом засновані та досягли рівня збірників ВАК наукові збірники: «Науковий вісник ДДМА», «Обробка матеріалів тиском». З’явились наукові збірники «Студентський вісник ДДМА», «Надійність інструменту та оптимізація технологічних систем». Почали видаватися збірники щорічних та інших науково-технічних та науково-методичних конференцій. Серед них: «Корпоративна культура організацій XXI століття», «Важке машинобудування. Проблеми та перспективи розвитку», «Перспективні технології, матеріали та обладнання в ливарному виробництві», «Якість освіти», «Педагогіка й сучасні аспекти фізичного виховання» та інші. Видаються монографії, підручники й навчальні посібники.


33.JPG
Засідання вченої ради ДДМА

А у 2008 році вперше в ДДМА почав видаватися літературно-художній альманах «Под сенью муз».

Почав успішно функціонувати копі-центр з надання платних видавничо-поліграфічних послуг для студентів та співробітників ДДМА.

Щодо інтернет-сфери, то, окрім офіційного сайту ДДМА, створено ще близько 20 ресурсів з методичною літературою кафедр та архівом бібліотеки. У бібліотеці відкрито бездротовий доступ до Інтернету, яким активно користуються і сьогодні.

Центр Heidenhain. У 2008 році відбулося відкриття навчального центру Heidenhain, який був створений на базі кафедри МСІ спільно з фірмами Dr. Johannes Heidenhain та Gertner сервіс. Центр був створений для підготовки студентів та перепідготовки фахівців заводів у галузі розробки керуючих програм для верстатів з ЧПК.

Створення телебачення. У 2008 році в редакції медіагрупи «Академія» створена редакція телебачення

Delcam завітала з подарунком. У березні 2009 року Академію відвідав Х'ю Хамфріз, генеральний директор фірми Delcam. Метою візиту була передача ліцензії на програмні продукти для об'ємного моделювання (Power Shape), комп'ютерного дизайну (ArtCAM) та розробки програм для верстатів з ЧПК (Power Mill).

23.jpg
V З'їзд ливарників України в стінах ДДМА

Програми встановлені на двох кафедрах – технології машинобудування та комп'ютерних інформаційних технологій. Викладачі з обох кафедр пройшли стажування у фірмі Delcam. Завдяки освоєнню сучасного програмного забезпечення низки студентів спеціальності ІТ стали призерами та переможцями в щорічних конкурсах, що проводиться фірмою Delcam.

V З'їзд ливарників України в стінах ДДМА. У вересні 2009 року в Академії відбулися V З'їзд ливарників України та ІІ Міжнародна науково-технічна конференція з ливарного виробництва. У з'їзді та конференції взяли участь 160 делегатів, 77 організацій та 40 міст восьми країн світу.

Зазначимо, що Міжнародна науково-технічна конференція з ливарного виробництва багато років поспіль проводилася в ДДМА.

22.jpg
Хью Хемфріс,
комерційний директор фірми Delcam

В Академії стає тепліше. У жовтні 2009 року було запущено другу мінікотельню, до якої підключено корпуси № 2, 6, гуртожиток №2 та фізкультурно-оздоровчий комплекс, що значно покращило умови навчання та роботи. Нагадаємо, що перша мінікотельня, до якої були підключені корпуси №3 і 4, а також гараж, успішно пройшла апробацію і показала значні економічні переваги.

«Освіта та кар’єра – 2012». У березні на Міжнародній виставці «Освіта та кар’єра – 2012», у якій взяли участь 70 вишів України та 50 іноземних навчальних закладів, 30 міжнародних організацій та агентств освіти, а також 6 видавництв, ДГМА спільно з ПАО НКМЗ представили стенд на системі безперервної підготовки кадрів для машинобудівних підприємств. В експозиції проілюстрована спільна Програма підготовки кваліфікованих кадрів. На підприємствах міста працюють 44 філії кафедр, які забезпечили всі види виробничої практики. Введена раніше Програма «3-2-1» значно підвищила практичну підготовку студентів. За результатами оцінок оргкомітету виставки наша спільна з ПАО НКМЗ робота удостоєна Золотої медалі і диплома.

31.JPG
Виробнича практика на ПАО НКМЗ

«Освіта та кар'єра – 2013». На міжнародній виставці «Освіта та кар'єра – 2013» у номінації «Співпраця державного вищого навчального закладу з підприємствами та бізнес-структурами» ДДМА нагороджена Золотою медаллю. Це вже не перша золота медаль на таких виставках.

Гран-прі на фестивалі з журналістики. У 2013 році на XII відкритому фестивалі ЗМІ «Тисни на RECорд» команда медіагрупи «Академія» отримала найвищу нагороду – Гран-прі. У всіх номінаціях: газета, радіо, телебачення і фото – команда мала найвищі результати.

Капсула часу, рік 2013. На честь 60-річного ювілею біля головного корпусу Академії була закладена «Капсула часу», у яку вкладено лист від студентів і викладачів ДДМА, символіку вишу та сонет «За прогрес», присвячений Alma mater КІІ–ДГМА і написаний поетом Анатолієм Кібірєвим. Через 40 років, у 100-річний ювілей ДДМА, у стелі Академії наші нащадки відкриють капсулу і прочитають, про що ми мріяли у 2013 році.


25.jpg
Віктор Ковальов

У ніч з 26 на 27 лютого 2014 року війська рф без розпізнавальних знаків захопили парламент Криму. Почалась гібридна російсько-українська війна.

2014 рік. ДДМА вперше в рейтингу «Scopus». У рейтингу вищих навчальних закладів України, за показниками наукометричної бази даних «Scopus», ДДМА знаходиться на 29-му місці. У базу даних «Scopus» увійшли 116 вищих навчальних закладів України (із 246 державних вишів), за цитуванням наукових публікацій у наукових виданнях світу.

27 травня 2015 року колектив ДДМА вибрав ректором Віктора Ковальова, доктора технічних наук, професора, лауреата Державної премії України.

Командою нового ректора стали: перший проректор, проректор з науково-педагогічної, навчальної та методичної роботи – доцент Анатолій Фесенко, проректор з наукової роботи, управління розвитком та міжнародних зв’язків – професор Михайло Турчанін, проректор з адміністративно-господарської роботи – Сергій Решетняк.


24.jpg
Закладення «Капсули часу»

Академія допомагає вишам Донецької області. 2015 року ДДМА підставила дружнє плече двом вишам області, міста яких були окуповані військами московії (рф). Це ДНМУ і ДонНАБА. А саме: виділили для них аудиторії для проведення навчального процесу і місця для проживання в гуртожитку № 3.

У 2015 році відкрито спеціальність «Підприємництво, торгівля та біржова справа». Ця інтегрована спеціальність включає п’ять спеціальностей, які раніше були виключно в торгово-економічних університетах.

У ДДМА перейшли на новий перелік спеціальностей, які враховує нові досягнення науки і техніки й дають можливість студентам отримувати знання зі значно більшого спектру навчальних дисциплін.

У 2015 році отримано ліцензію на проведення освітньої діяльності з підвищення кваліфікації як бакалаврів, так і спеціалістів і магістрів за всіма спеціальностями Академії. У грудні був успішно проведений цикл занять з підвищення кваліфікації працівників Пенсійного фонду Донецької області.

Почав діяти спільний проєкт з військовими. У 2015 році започатковано спільний з військовими і патріотами міста проєкт Студія «Наш дом». До його задач увійшло:

 • надання психологічної підтримки проукраїнсько налаштованим верствам населення;
 • об’єднання патріотично налаштованих представників різних соціальних груп для ефективної співпраці;
 • переконання нейтрально налаштованих громадян у недоцільності підтримання ідей сепаратизму;
 • покращення іміджу військовослужбовців ЗСУ серед місцевого населення.

Ці задачі колектив редакції виконував протягом АТО і ООС.

ДНЦ перемістився в ДДМА. Для подальшого ефективного функціонування Донецького наукового центру 28 грудня 2015 року на засіданні президії НАН України та колегії МОН України було ухвалене рішення перевести ДНЦ до м. Краматорськ на територію ДДМА. Головою ДНЦ НАН і МОН України став ректор ДДМА, доктор технічних наук, професор Ковальов Віктор Дмитрович.

У той же час Віктор Ковальов очолив Ради ректорів Донецької і Луганської областей.


16.jpg
Засідання Донецького наукового центру

УРАН став доступним у 2016 році. Академія отримала доступ до української науково-освітньої телекомунікаційної мережі УРАН. Основним призначенням даної мережі є забезпечення установ, організацій і фізичних осіб у сферах освіти, науки і культури України, інформаційними послугами на основі інтернет-технологій для реалізації професійних потреб розвитку споживачів. Такі послуги передбачають, зокрема, оперативний доступ до інформації, обмін інформацією, її накопичення та опрацювання для проведення наукових досліджень і дистанційного навчання.

З 2016 року стала доступною база даних Web of Science. Викладачі і студенти Академії, які займаються науково-дослідницькою роботою, тепер можуть користуватися всесвітньою базою даних Web of Science. База даних доступна зі всіх комп’ютерів ДДМА.

Випускники шкіл із зони АТО можуть вступати до вишів України. З 2016 року школярі з зони АТО і непідконтрольних територій можуть поступати на навчання до вишів Донецької, Луганської, Дніпропетровської областей. МОН напрацювало алгоритм отримання українського атестату, паспорту і вступу до вищого навчального закладу.

А в 2021 році при ДДМА було створене підготовче відділення, де абітурієнти з сірої зони й окупованої території готувались до складання ЗНО і жили влітку в гуртожитках вишу. Така практика показала хороші результати, але загострення бойових дій не дозволили її втілити в наступні роки.

З 2018 року на кафедрі фізичного виховання і спорту відкрита спеціальність 017 «Фізична культура і спорт», яка готує фахівців з напряму підготовки «Бакалавр з фізичної культури і спорту». Ця спеціальність має особливості в підготовці фахівців. А саме: підготовка тренерів з виду спорту, тренерів-викладачів з виду спорту (спортивної школи, секції), інструкторів-методистів спортивної школи, які забезпечують отримання знань, умінь і навичок управління фізичним розвитком людини й колективу.

Спеціальність має попит у суспільстві. З року відкриття тут щорічно спостерігається один з найвищих показників наповнення студентських груп.

Нагадаємо, що у 2017 році ректор Академії, професор Віктор Ковальов, ентузіаст студентського спорту і кандидат в майстри спорту, став очільником відокремленого підрозділу Всеукраїнської громадської організації «Спортивна студентська спілка України» в Донецькій області.


32.jpg
Баскетбольна команда ДДМА

ДДМА – переможець літньої УНІВЕРСІАДИ – 2017. За підсумками проведення спортивно-масових і фізкультурно-оздоровчих заходів II етапу XIII обласної Літньої універсіади України 2017 року серед студентів вищих навчальних закладів Донецьке обласне відділення Комітету з фізичного виховання та спорту МОНУ визначило переможцем у загальнокомандному заліку з десяти видів спорту Донбаську державну машинобудівну академію.

У 2018 році створена стартап-школа в рамках проєкту «Модель стартапів «Сікорськи челендж об’єднує Донбас», фінансово та організаційно підтриманого Проєктом «Зміцнення громадської довіри», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Місія проєкту – перетворити перспективний, але знесилений війною східний регіон України на вітчизняну «Кремнієву долину», розбудувати мережу інноваційних кластерів, у яких молодь Донбасу зможе навчатися інноваційному підприємництву та перетворювати свої креативні ідеї в успішні стартап-компанії.

27.jpg
Засідання стартап-школи

У 2020 році кафедра ЕСА отримала стенд SIMATIC S7-1200. У рамках багаторічного співробітництва зі світовим лідером із виробництва засобів автоматизації та електроприводу – компанією SIEMENS, отримано один із прототипів обладнання, яке розроблялося з метою комплектації навчальних лабораторій та створення лабораторних стендів. Стенд із промисловим контролером SIMATIC S7-1200 і зменшеною масштабною моделлю робота-маніпулятора з кроковим електроприводом.

У 2020 році кафедра КІТ отримала обладнання в рамках проєкту BioArt Erasmas+. Це верстати, на яких можна виготовляти деталі складної конфігурації з твердих пластмас і металів. Це свердлильно-фрезерний верстат Sherline 5410 CNC та токарний верстат Sherline 4410 CNC. Фірма Sherline, розташована в США, відома у світі якісними малими верстатами. Ці верстати дозволяють виконувати механічну обробку деталей як у програмному, так і в ручному режимах керування.

28.jpg
Відкриття ЦЕНТРУ IT-РІШЕНЬ

Європейський союз допоміг створити в ДДМА центр IT-рішень. У 2021 році в ДДМА запроваджено освітній проєкт – ЦЕНТР IT-РІШЕНЬ. Він забезпечить подальший розвиток інформаційної сфери в регіоні Донеччини. Підтримку в цьому проєкті надав Європейський Союз у рамках Програми ООН «Відновлення і розвиток світу». За короткий час був створений сучасний комп’ютерний навчальний кабінет з інтерактивною дошкою, який допоможе забезпечити підготовку, перепідготовку фахівців підвищення кваліфікації держслужбовців і спеціалістів із промислових підприємств регіону. Урочисте відкриття ЦЕНТРУ IT-РІШЕНЬ відбулося 5 квітня в аудиторії 2310, яка із цього дня стане його ШТАБКВАРТИРОЮ.


2021 рік. Волонтерська допомога 93-й ОМБР. На початку літа ДДМА приєдналася до волонтерської акції зі збору коштів для 93-ї механізованої бригади для придбання двох безпілотних літальних апаратів. Академія стала однією з лідерів серед краматорських меценатів! Бійці 93-ї ОМБР висловили подяку колективу ДДМА.

Ось такими стали деякі сторінки новітньої історії нашої Академії. А Академія, незважаючи на всі негаразди, подолає їх і продовжить бурхливо розвиватися та писати нові сторінки своєї історії.


Вячеслав Медведєв, головний редактор медіагрупи «Академія»