ENG
  • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

  • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

  • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

  • Важлива не кількість знань, а якість їх.

  • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

  • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

  • Бич людини - це уявлюване знання.

  • Знання - сила.

  • Знання - знаряддя, а не ціль.

  • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Останні новини

Спортсмени ДДМА – кандидати на участь в Олімпійських іграх
3.jpg

Наші атлети наполегливо продовжують підготовку до найголовніших змагань своєї кар’єри – Олімпійс...

П'ятниця, 03 лютого 2023
А ви перейшли на українську?
3.png

За результатами опитування в додатку «Київ Цифровий» з початку повномасштабної війни 33% киян пе...

Четвер, 02 лютого 2023
Ще одна золота медаль у змаганнях зі штовхання ядра
4.jpg

Третю перемогу за січень здобула спортсменка ДДМА Марія Ларіна, яка навчається на 2-му курсі спе...

Середа, 01 лютого 2023
Дві «бронзи» вибороли спортсмени Академії
1.jpg

В Ужгороді Закарпатської області 19–22 січня відбувся чемпіонат України з боротьби (U23) греко-р...

Вівторок, 31 січня 2023
Старовинна легенда про українську мову, яку наші бабусі розповідали дітям
3.jpg

Ділив Бог між народами землю і дарував їм мови. Роздав усе, що мав, і сів відпочивати. Аж тут пі...

Понеділок, 30 січня 2023

На Вченій раді обговорена наукова робота на здобуття Державної премії

001.jpg

Уже не вперше ДДМА доручається громадське обговорення й експертиза важливих державних проектів України в галузі науки і техніки. Тому 27 вересня на засіданні Вченої ради ДДМА пройшли чергові громадські обговорення науково-технічної роботи, яка висувається на здобуття Державної премії Державним підприємством «Національна атомна енергетична компанія «Енергоатом». Темою є «Розробка і впровадження конденсаторів парових турбін атомних електростанцій».

Окрім членів Вченої ради в обговоренні брали участь члени секції машинобудування і транспорту комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки: Олексій Оніпко, д-р техн. наук президент Української академії наук; Віктор Ковальов, д-р техн. наук, ректор ДДМА; Андрій Русанов, директор інституту проблем машинобудування, член-кореспондент НАНУ; Андрій Марченко, д-р техн. наук, проректор НТУ «ХПІ»; Віталій Клімов, головний науковий співробітник КП «Харківське КБ з машинобудування ім. О.О. Морозова».

У роботі Вченої ради брав участь заступник директора з виробництва ЕМСС Юрій Давиденко.

003 2018-09-27 Энергоатом 008.jpg

Діоніс Харлампіді

002 2018-09-27 Олександр Усс 006.jpg

Олександр Усс

Експертами комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки були призначені Олексій Оніпко, д-р техн. наук, президент Української академії наук, і Віктор Ковальов, д-р техн. наук, ректор ДДМА.

Від колективу авторів виступили Олександр Усс, начальник конструкторського відділу теплообмінних апаратів ПАТ «Турбоатом» і Діоніс Харлампіді, д-р техн. наук, провідний науковий співробітник Інституту проблем машинобудування НАУ.

У своїх доповідях вони зазначили, що представлена робота присвячена створенню конденсаторів нового покоління для турбоустановок потужністю 1000 МВт. Конденсатори можуть використовуватись для модернізації діючих і для оснащення нових АЕС. Висвітлені проблеми існуючих конденсаторів. Це:

- низька якість та підвищена температура охолоджуючої води і як наслідок підвищена швидкість утворення карбонатних відкладень на внутрішній поверхні теплообмінних труб;

- низька ефективність і значна трудомісткість методів очистки на АЕС, вплив їх на залишковий ресурс конденсаторів;

- відсутність систематизованої технічної політики при визначенні шляхів реконструкції та підвищення надійності роботи конденсаторів;

- конструктивні недоліки конденсаторів і їх вплив на надійність основного технологічного обладнання АЕС.

Для теплообмінних труб великогабаритних конденсаторів парових турбін потужністю 1000 МВт на АЕС застосувався сплав МНЖ 5-1. Труби з цього сплаву завольцьовані у трубні дошки. При експлуатації на внутрішній поверхні цих труб утворюються значні карбонатні відкладення. Діючі методи очистки конденсаторів викликають зменшення залишкового ресурсу. Схильність до утворення карбонатних відкладень, а також швидкість деградації труб зі сплаву МНЖ 5-1 значно вища, ніж на трубах з нержавіючих сталей або титану. Крім того, трубні системи існуючих конденсаторів (сплав МНЖ 5-1) містять мідь. Це є головним джерелом надходження міді в парогенератори, що призводить до корозійного пошкодження металу теплообмінних трубок парогенераторів і зниженню ККД енергоблоку АЕС.

002-1 трубы.jpg 002-2.jpg

Використовуючи науковий підхід в області сучасної прикладної термодинаміки і теплотехніки при оптимізації конструктивних елементів, а також досвід проектування і експлуатації конденсаторів, колективом авторів була відпрацьована методика і створена унікальна конструкція конденсаторів «блочно-модульного» виконання. Такі конденсатори можуть працювати в різних кліматичних умовах експлуатації енергоблоків потужністю 1000 МВт. При цьому здійснюється підвищення теплової потужності реакторної установки енергоблоків на 7%. Треба також відзначити, що запропоноване авторами компонування конденсаторів раніше не застосовувалося в існуючих конструкціях і не має аналогів у світовій практиці проектування.

004 IMG_9419 Олександр Оніпко.JPG

Олексій Оніпко

005 2018-09-27 Валерій Кассов 014.jpg

Валерій Кассов

Автори доповіли методологію оцінки впливу на ефективність енергетичної установки, розподіл і характер складових ексергетичних втрат в установці, визначення відносної ексергетичної ваги кожного елемента в системі, встановлення характеристику зав’язків між втратами в елементах конденсатора. Підкреслено, що вперше створена методологія розрахунку теплоенергетичних характеристик конденсаторів нового покоління з врахуванням вимог забезпечення вібраційної надійності, конструктивної міцності та економічності роботи обладнання.

Економічний ефект від впровадження конденсаторів нового покоління в «блочно-модульному» виконанні у складі турбоустановок потужністю 1000 МВт становить більше 2,5 млрд. грн. І вони вже впроваджені на «Южно-Українській АЕС» і ВП «Запорізька АЕС».

В обговоренні виступив Олексій Оніпко, президент Української академії наук. Він відмітив, що представлена робота вже обговорювалась на різних рівнях і запросив науковців всебічно проаналізувати її ефективність.

006 2018-09-27 Яна Васильченко 017.jpg

Яна Васильченко

007 IMG_9421 Андрій Русанов.JPG

Андрій Русанов

Від науковців ДДМА виступили: Валерій Кассов, д-р техн. наук, декан ФМ; Едуард Грибков, д-р техн. наук, завідувач кафедри АММА; Яна Васильченко, д-р техн. наук, завідувач кафедри КМСІТ; Світлана Коновалова, канд. хім. наук, доцент кафедри ХіОП, і заступник директора з виробництва ЕМСС Юрій Давиденко. Вони відзначили високий науково-технічний рівень, наукову новизну і практичну значимість. Відзначено, що масштабність розробки з урахуванням масових і габаритних характеристик конденсаторів у повній мірі відображає правильність використання розроблених конструкцій конденсаторів нового покоління на існуючих АЕС. Також зазначено вклад у вирішення соціальних проблем, охорони навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки.

В обговоренні брали участь члени секції машинобудування і транспорту комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки: Віктор Ковальов, д-р техн. наук, ректор ДДМА; Андрій Русанов, директор інституту проблем машинобудування, член-кореспондент НАНУ; Андрій Марченко, проректор НТУ «ХПІ».Ними зазначено, що використовуючи науковий підхід в області сучасної прикладної термодинаміки і теплотехніки при оптимізації конструктивних елементів, а також досвід проектування і експлуатації конденсаторів, була відпрацьована методика проектування і створена унікальна конструкція конденсаторів «блочно-модульного» виконання, які можуть працювати в різних кліматичних умовах. Суттєвою перевагою конструкції є можливість монтажу конденсаторів на існуючі стрижневі опори фундаменту зі збереженням будівельних конструкції і без зміни компонувальних рішень по машинному залу.

008 IMG_9428 Андрій Марченко.JPG

Андрій Марченко

Підкреслено, що термоекономічний підхід надав можливість розглянути всі зміни, що відбуваються з ексергетичним потоком, а також виконати оптимізацію конструкції конденсатора, за результатами якої знайдено геометричні параметри трубної системи конденсатора, з мінімумом витрат.

На підставі розгляду роботи «Розробка і впровадження конденсаторів парових турбін атомних електростанцій» Вчена рада ДДМА дала позитивний висновок роботі й надала клопотання про присудження Державної премії України в галузі науки і техніки.

IMG_9407.JPG IMG_9429.JPG