ENG
 • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

 • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

 • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

 • Важлива не кількість знань, а якість їх.

 • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

 • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

 • Бич людини - це уявлюване знання.

 • Знання - сила.

 • Знання - знаряддя, а не ціль.

 • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Останні новини

На засіданні вченої ради ДДМА
1.jpg

На лютневому засіданні вченої ради ДДМА, окрім питань діяльності Академії, було проведене випробо...

П'ятниця, 01 березня 2024
Вітаємо ювілярів!
1.jpg

Ректорат, профком і медіагрупа «Академія» щиро вітають ювілярів січня і лютого 2024 року:

Четвер, 29 лютого 2024
Названо спеціальності, на які буде збережено держзамовлення
2.jpg

Після ухвалення законодавчих змін, якими передбачено реформа системи бюджетного фінансування здо...

Середа, 28 лютого 2024
ВШАНОВУЄМО ПАМ’ЯТЬ ВИПУСКНИКІВ АКАДЕМІЇ, ЯКІ ПОЛЯГЛИ ЗА УКРАЇНУ
1.jpg

Виконуючи військовий обов’язок із захисту Батьківщини, загинув випускник ДДМА Олег Проць.

Вівторок, 27 лютого 2024
10-а річниця від початку російсько-української війни
1.jpg

10 років тому, у лютому 2014 року, російська федерація розв’язала війну проти України. Вор...

Субота, 24 лютого 2024

Осінній наступ профспілок

prof1.jpg

1 листопада 2016 р. освітяни столиці вийшли на масову акцію протесту під стіни Кабінету міністрів України та Верховної Ради України проти «драконівського» підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги.

У ході мітингу учасники акції протесту прийняли резолюцію, в якій окреслили ряд вимог до Уряду та Парламенту.

Від Кабінету міністрів України освітяни вимагають:

 • увести мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги до відповідного підвищення розмірів заробітних плат, основних державних соціальних стандартів та гарантій;
 • упродовж 10 днів здійснити розрахунки економічно обґрунтованих та співрозмірних з розмірами пенсій, стипендій, заробітних плат тарифів на житлово-комунальні послуги;
 • «розморозити» ЄТС (передбачити розміри посадових окладів усіх працівників галузі «Освіта», виходячи з розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС, встановленого на рівні не менше мінімальної заробітної плати);
 • виконати вимоги ст. 62 закону України «Про вищу освіту» щодо розміру академічної стипендії та кількості осіб, які її отримують;
 • запровадити дієвий механізм індексації грошових доходів населення.

Від Верховної Ради України освітяни вимагають:

 • передбачити видатки для «розмороження» ЄТС (встановлення розміру посадових окладів всіх працівників галузі «Освіта», виходячи з розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС, встановленого на рівні не менше мінімальної заробітної плати);
 • затвердити при прийнятті закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» обсяг видатків на виплату академічних та соціальних стипендій відповідно до вимог статті 62 закону України «Про вищу освіту»;
 • підвищити рівень пенсійного забезпечення вдвічі;
 • зняти обмеження на виплату пенсії працюючим пенсіонерам; скасувати віковий ценз для виходу на пенсію за вислугу років; скасувати поетапне підвищення стажу для виходу на пенсію за вислугу років;
 • відновити право застрахованих осіб та членів їхніх сімей на санаторно-курортне лікування та фінансування заходів з оздоровлення дітей за рахунок коштів соціального страхування.

Григорій ОСОВИЙ:

«Уряд і профспілки – за реформу оплати праці»

prof2.jpg

У сучасних складних соціально-економічних умовах розвиток нашої держави, захист законних прав та інтересів людини праці багато у чому залежать від конструктивної та ефективної взаємодії соціальних партнерів – влади, роботодавців та профспілок. Якою є роль профспілок у цьому діалозі, що вони зараз роблять для його розвитку та забезпечення гідних умов життя та праці наших громадян? На ці та інші запитання ми попросили відповісти Голову СПО об’єднань профспілок, Голову Федерації профспілок України Григорія Осового.

– Григорію Васильовичу, ми зараз бачимо пожвавлення та поглиблення соціального діалогу профспілок з Урядом та роботодавцями. Підписано Генеральну угоду на 2016–2017 роки, відбулись зустрічі керівників членських організацій ФПУ з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, членами СПО сторони роботодавців. Напевне, саме такі зустрічі та дії сприяють позитивним рішенням Уряду та парламенту щодо соціально-економічного захисту працюючих, всіх простих громадян країни. Маю на увазі, перш за все, рішення Уряду про підвищення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року до 3200 гривень. Це – результат спільних дій?

– Безперечно, перемовини велись упродовж останнього часу дуже інтенсивно. Вони були підкріплені масовими акціями протесту профспілок. Я хочу нагадати, що 6 липня цього року 35 тисяч трудівників з усієї України пікетували Уряд і парламент. Ми мали зустріч з Прем’єр-міністром, донесли наші об’єктивні вимоги, які базуються на чинному законодавстві. І головне – ґрунтуються на фактичному стані людини праці. І Прем’єр визнав, що праця українців дуже недооцінена і це потребує змін.

Це призвело до наступних кроків: ми підписали тристоронню Угоду – Уряд, профспілки, роботодавці, давши старт фактично початку переосмислення наших соціально-трудових відносин для створення умов для гідної праці. І зараз, коли формується Державний бюджет країни на 2017 рік, ми вийшли на розуміння того, що треба уже, починаючі з 2017 року, стартувати в реформі оплати праці. До цього, до речі, нас зобов’язує і підвищення цін і тарифів. Позиція профспілок чітка та прозора: альтернатива підвищенню цін і тарифів – це підвищення рівня доходів.

Тому Уряд заявив, і Прем’єр-міністр як ініціативу Уряду представив, що він бачить економічні можливості для такого підвищення. А перед цим був затверджений новий прожитковий набір продовольчих і непродовольчих товарів і послуг. На січень поточного року він обраховувався в розмірі 2409 грн, а з урахуванням фактору підвищення цін і тарифів, він вже наближається до 3140 грн. Тому з урахуванням цього Уряд погодився виставити планку мінімального рівня оплати праці в країні на рівні 3200 грн. Тоді як на сьогодні цей розмір 1450 грн.

– А профспілки раніше пропонували Уряду таке підвищення? Якщо так, то саме така сума була визначена у ваших пропозиціях?

– Не тільки пропонували, але й вимагали. Адже це не спонтанне рішення. До нього ми йшли впродовж тривалого часу у форматі діалогу, суперечок і навіть трудових конфліктів. Профспілки ініціювали трудовий конфлікт із Урядом і організаціями роботодавців з питань заробітної плати. Більш того, у Стратегії діяльності Федерації профспілок України, яку ухвалено у березні цього року на VII з’їзді ФПУ, пункт, який стосується заробітної плати, прописаний так: встановлення в Державному бюджеті України розміру мінімальної зарплати на рівні об’єктивно розрахованого прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з урахуванням податків, обов’язкових зборів і внесків. І цей пункт виконується.

А в Генеральній угоді ми визначили динаміку проведення докорінної реформи оплати праці через механізм обговорення цієї проблематики на засіданнях НТСЕР, переходу від моделі дешевої робочої сили, яка експлуатувалася впродовж попередніх багатьох років, що, власне, і призвело до гальмування реформ та економічного розвитку України, до низького платоспроможного попиту населення.

У розвиток соціального діалогу 18 жовтня відбулася зустріч профспілок з Прем’єр-міністром України. Ми знайшли порозуміння в Уряді і бачимо реальні кроки підтвердження спільного бачення реформи оплати праці. Ось тільки одна теза з протоколу зустрічі Прем’єр-міністра з профспілками: погодитися з необхідністю в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги вжиття дієвих заходів до посилення соціального захисту населення, удосконалення механізму оплати праці. Це – підоснова, яка готувалася впродовж не одного місяця і сьогодні вийшла на таку стадію. Але це тільки початок дійсно глибинної реформи оплати праці.

– Тепер залишається питання: як реалізувати цю ініціативу? Де взяти кошти?

– Так, потрібно віднаходити і гроші, і механізми реалізації. Це вимагає змін до законодавства України. І пошуку ресурсів. Прем’єр і міністр соціальної політики зазначили, що кошти будуть отримані з економіки. Тобто не за рахунок інфляційних джерел і зовнішніх запозичень. Це мають бути власні кошти. Власні кошти ми вбачаємо: перше – це зростання економіки. Вже зараз ми маємо оживлення економіки, ріст ВВП – поки незначний, 1–1,5 %. Наступного року планується при сталому розвитку і стабільності в країні – 3 %. Це означає – ВВП зросте не менш ніж на 300–400 млрд грн, і в ньому є фонд оплати праці. Як мінімум – це четверта частина. Це додасть 70–100 млрд доходу до фонду оплати праці.

Нинішній ресурс, що залишився, теж беремо до розрахунку, – на підприємствах, організаціях, тому що з 1 січня ц.р. роботодавці зменшили розмір сплати ЄСВ з 37 % до 22 %, і цей ресурс в обсязі приблизно 60–70 млрд залишився на підприємствах в їх розпорядженні.

Третє – детінізація економіки, підняття мінімального рівня оплати праці об’єктивно змусить легалізувати заробітну плату і тих, хто платив у конвертах і подавав офіційну звітність, що нібито людина отримує 1450 грн, але очевидно, що фактична зарплата і дохід були іншими. Тепер податок на доходи доведеться сплачувати не з 1450 грн, а не менш ніж з 3200. Детінізація теж додасть до державної казни. За нашими розрахунками, кожна гривня, виплачена в формі заробітної плати, повертається через споживання назад до бюджету в розмірі 45–47 коп. Це теж ресурс для підвищення зарплати.

– І тут без профспілок не обійтися, бо потрібно вносити зміни в колективні договори?

– У реальному секторі, дійсно, механізмом є переговори і внесення змін до колективних договорів і угод. Хочу сказати, що ситуація у виробничому секторі є різною. Керівники деяких великих компаній і бізнесу кажуть: у нас вже є такий рівень зарплат. Іншим цей ресурс треба відшукати, щоб підняти тарифну ставку працівника першого розряду до рівня, не менше ніж 3200, – це оплата за некваліфіковану працю, а вже 1-й тарифний розряд має бути більшим. І на підприємстві існує сітка для оплати праці, але в такому випадку і власник підприємства – роботодавець і профспілковий комітет мають сідати за стіл перемовин, щоб вирішити, як можна змінити цю сітку з 1 січня наступного року.

– Здавалося, профспілкам можна трохи заспокоїтись. Є ініціатива Уряду щодо підвищення заробітної плати, але акції протесту профспілок тривають. 1 листопада під стени Верховної Ради та Кабміну вийшли освітяни. На 17 листопада заплановано Всеукраїнську акцію профспілок. Вочевидь, не всі проблеми вирішено, все ж таки треба, щоб і Уряд, і Верховна Рада розуміли, що обіцянки треба реалізовувати?

– Безперечно, проблем накопичилось чимало, і ми хотіли б все зробити водночас, але, на жаль, стан економіки є таким, що так не станеться. Потрібно рухатись крок за кроком. Перше – це боротьба з дешевою робочою силою. Для цього потрібно об’єднання зусиль влади, бізнесу і суспільства. Профспілки мають завжди тримати владу і бізнес у тонусі. Щоб вирішувати ті проблеми, що турбують людей.

Тому акції ми проводили і будемо проводити. Зараз тільки змістили акцент: акцію 17 листопада проведемо біля Верховної Ради України. Бо, щоб 3 200 відбулося, потрібно, щоб законодавці проголосували за це і прийняли закон про Державний бюджет, і таким чином дали б старт реформі оплати праці. Тим більше, що такий масштабний проект з реформи оплати праці вже ідеологічно і концептуально опрацьований. Ми прийшли до спільної думки, що таку реформу потрібно в країні проводити. Це отримало підтримку Президента України. І цим шляхом ми будемо рухатись.

Прес-центр ФПУ