ENG
 • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

 • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

 • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

 • Важлива не кількість знань, а якість їх.

 • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

 • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

 • Бич людини - це уявлюване знання.

 • Знання - сила.

 • Знання - знаряддя, а не ціль.

 • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Останні новини

МОН запроваджує додаткову фінансову підтримку для вступників
01.jpg

Відтепер шансів вступити на освітню програму в омріяному закладі стало більше: студенти, які пре...

Понеділок, 22 липня 2024
Воркшоп «Дієве резюме для першої роботи: як новачку податись на вакансію та не пролетіти»
11.jpg

Work.ua хоче допомогти студентам зробити перший крок у професійному житті, бо кожен з нас був на...

Понеділок, 22 липня 2024
Подання заяв для вступу на бакалавра відкрито
1.jpg

19 липня почалося подання заяв до ЗВО для вступу на бакалавра. Йдеться про вступників на основі ...

П'ятниця, 19 липня 2024
Щоденник Кубка України з програмування
1.jpg

Липнева спека та канікули не завадили нашим кращим програмістам взяти участь у сьомому етапі Куб...

Четвер, 18 липня 2024
Як вберегтися від спеки
2.jpg

Цьогорічне літо б’є усі температурні рекорди. До таких високих температур, ще й у періоди відклю...

Середа, 17 липня 2024

Небезпечно, міни!

1.jpg

У країні дев’ять років іде війна, і майже півтора року триває повномасштабне вторгнення рф в Україну. Наслідки цієї війни будуть довго переслідувати не тільки нас, а й наших дітей, а можливо, й онуків. Аби вберегти себе та своїх рідних від вибухонебезпечних предметів, громадяни мають знати правила поведінки у випадках їх виявлення та дотримуватися відповідних заходів безпеки.

Тож, на початку липня для студентів Академії були проведені лекції на тему «Ризики, пов'язані з вибухонебезпечними предметами».

Зараз методи воєн стали більш підступними та підлими. У військовій справі настала ера ДРУ (диверсійно-розвідувальних угрупувань) та бойових операцій на кшталт «виїхали, відпрацювали, поїхали». Усе це – ознаки позиційної війни, яку ми можемо спостерігати на нашій землі. У такі періоди, коли немає активного просування ні назад, ні вперед, солдати вимушені максимально себе захистити, мінуючи периметри своїх постійних місцезнаходжень та обставляючи їх розтяжками (вибухонебезпечними предметами, на кшталт гранати, міни, які зафіксовані підручними (мотузка, волосінь) засобами таким чином, щоби при навіть малому дотику граната або міна здійснювала вибух). Коли ці періоди затишшя проходять і звичайний гарячий конфлікт знову переходить у війну, з боротьбою за територію, то поступово передова лінія зіткнення стає глибоким тилом.

Час іде. На звільнені території повертаються люди. Але територія залишається небезпечною через присутність тих самих розтяжок та мін. Як мінімум, третина втрат на таких війнах – через розтяжки, причому як серед військових, так і серед цивільних.

Тож, якими бувають ці міни та розтяжки:

ПМН – протипіхотна міна натискної дії. Невелика та легка міна, вага – 550 грамів, діаметр – 11 сантиметрів, створена, щоб скалічити бойову силу супротивника. Існують два різновиди детонування: коли міна спрацьовує від натиску на неї і коли міна спрацьовує, якщо тиск припинити, наприклад, якщо ви на неї наступили, то вона здетонує, тільки коли ви з неї зійдете. Для її детонування достатньо натиску силою від 8 кілограмів. Вражаючої дії вистачить, аби відірвати вам ногу, але не вбити. Відіграє роль взуття, у якому ви наступите на міну. Якщо ви наступите на неї у берцях, то відірве ногу по кісточку, якщо в кросівках – відірве по коліно.

Цілісність другої ноги залежить від темпу яким ви нарвались на ПМН: якщо бігли – то друга нога скоріш за все залишиться ціла, хіба що опечена, а якщо йшли – може відірвати й другу. Дуже гарно та зручно маскувати, особливо під листям, де її можна помітити, хіба що його розривши.

pmn-2.jpg

ПМН-2

ПФМ – протипіхотна фугасна міна, також відома як «лєпєсток». Принцип дії такий саме, як і в ПМН, тільки «лєпєсток» ще може бути дистанційно встановлений через скидання касетних бомб, начинених такими ПФМ, що дозволяє мінувати доволі немалі площини території.

pfm-1.jpg

ПФМ-1

ОЗМ – осколкова загороджувальна міна, маса – 5 кілограмів, висота – 17 сантиметрів, діаметр – 10,8 сантиметрів. Протипіхотна міна, відома як «лягушка». Свою назву отримала за здатність при детонуванні вистрибувати вверх на висоту півметра й після цього вибухати. Вражаюча дія – радіусом до 25 метрів. Може бути встановлена на розтяжку або підірвана дистанційно. На відміну від попередніх розглянутих мін вона вражає не тільки фугасною дією, а й містить у собі 2 400 осколків у вигляді металевих кульок, які й становлять найбільшу загрозу життю.

ozm-72.jpg

ОЗМ-72

МОН – міна осколкова направленої дії. Із осколкових одна з найнебезпечніших мін, адже своїми металевими кульками (400–540 од.) перетворює живі створіння на відстані до 200 метрів у буквальному сенсі в решето при горизонтальному куті розкидання в 54 градуси.

Опукла частина є фронтовою та встановлюється у бік ворога, а увігнутою – до нас. Загальна зона ураження при вибуху складає 1 910 м². Міну встановлюють уручну на землю, при цьому використовують складні ніжки.

Також може бути закріплена на різних предметах або поверхнях, на кшталт дерева або паркана. При розмірі 22,6 х 15,5 х 3,5 сантиметрів маса становить 2 кілограми.

mon-50.jpg

МОН-50

ТМ – протитанкова міна, створена для ураження гусеничної та колісної техніки. 70% маси становить вибухова речовина, а маса в міни немала – аж 9 кілограмів, тому годі й уявити, що буде з легковим або навіть вантажним авто, яке наїде на неї. Для звичайної людини вона суттєвої загрози не становить, адже чутливість у неї становить 200–500 кілограмів, але це не означає, що можна на неї ставати. Тривалість знаходження міни на землі, погодні умови зумовлюють процес поступової корозії корпусу, тому її поведінка через деякий час у тій або іншій ситуації непередбачувана. За розміром міна доволі об’ємна – діаметр становить 34 сантиметри. Міна може встановлюватися як на ґрунті, так і в ґрунті, у сніг, під воду.

tm-26.jpg

ТМ-26

Ручні гранати, які можна зустріти в нас, поділяються на наступальні та оборонні. Суть їх відмінностей:

 1. кількість вибухової речовини, а значить – сила вибуху. Як правило, у наступальних гранатах маса вибухівки більша, тобто й фугасна дія буде більшою. Наприклад, в оборонної гранати Ф-1 радіус ураження становить 3–5 метрів, а в наступальної гранати РГД-5 він становить 15–20 метрів;
 2. кількість осколків. Наступальні гранати осколків усередині майже не мають, на відміну від оборонних. Так, для порівняння, РГД-5 уражає осколками до 25 метрів, а в Ф-1 їх розліт складає до 200 метрів.

До оборонних відносяться: Ф-1, РГО, РГ-42.

До наступальних відносяться: РГД-5, РГН.

rgn.jpg

РГН (зліва) та РГО (справа)

rgd-5.jpg

Установлена на розтяжку граната: РГД-5

Від себе хочемо додати, що будь-який підозрілий предмет, знайдений вами, може бути небезпечним. Це необов’язково має бути розтяжка або міна. Це може бути нерозірваний снаряд, замінована техніка або якась річ. Небезпеку може становити звичайна колода в лісосмузі, бо вона може бути замінована, дріт, що лежить у полі, бо він може виявитися дротом від ПТУР (протитанкової керованої ракети, яка за своєю траєкторією залишає дріт, схожий на волосінь), і таких випадків не перерахувати. Якщо ви побачили щось подібне, то, по-перше, зупиніться, по-друге – не панікуйте, по-третє – відійдіть від знахідки мінімум метрів на 10 (бажано тією ж дорогою, якою прийшли), аби зателефонувати до служби порятунку або поліції. По-четверте, якщо поряд з вами є люди – повідомте їм про свою знахідку.

nerazorv-mina.jpg

Нерозірвана міна калібром 120 мм

rszo-smerch.jpg

Ракета РСЗО «Смерч», 10 лютого 2015 р., м. Краматорськ

Уникайте покинутих будівель, лісосмуг, не перевірених водойм, знайденого лігва, бо там може виявитися схрон або він просто може бути замінований.

Якщо ви все ж випадково зірвали розтяжку й почули клацання чеки, то терміново падайте на тому ж місці, де стоїте, ногами в бік клацання, а головою в протилежний бік, прикривши потилицю долонями. Не пробуйте втікати, бо, по-перше, швидкість розльоту осколків все одно буде швидша, по-друге – ви можете випадково зірвати інші розтяжки, що можуть бути поруч.

Іван Петренко