ENG
  • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

  • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

  • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

  • Важлива не кількість знань, а якість їх.

  • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

  • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

  • Бич людини - це уявлюване знання.

  • Знання - сила.

  • Знання - знаряддя, а не ціль.

  • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Останні новини

Нові перемоги наших тхеквондистів
1.jpg

Студенти ДДМА, майстри спорту міжнародного класу з тхеквондо Артем та Андрій Гарбари додали до с...

П'ятниця, 19 квітня 2024
Студенти ДДМА вчилися робити перші кроки в кар’єрі
14.jpg

Здобувачі вищої освіти ДДМА сьогодні, 18 квітня, узяли участь в онлайн-тренінгу Донецького облас...

Четвер, 18 квітня 2024
В Академії відбулася Міжнародна конференція «Молода наука – роботизація і нанотехнології сучасного машинобудування»
1.jpg

Щорічна Міжнародна молодіжна науково-технічна конференція «Молода наука – роботизаці...

Четвер, 18 квітня 2024
17 квітня – День вільних людей у Краматорську
1.jpg

Десять років тому Краматорськ рішуче виступив проти російської окупації. 17 квітня 2014 року, уж...

Середа, 17 квітня 2024
Перемога на чемпіонаті України з самбо
3.jpg

Змагання Чемпіонату України з самбо серед студентів відбулися 10–12 квітня 2024 року у м. ...

Вівторок, 16 квітня 2024

Факультет автоматизації машинобудування та інформаційних технологій ДДМА: історія, досягнення та погляд у майбутнє

61.jpg

У далекому 1969 році відбувся перший випуск фахівців з автоматизації і комплексної механізації.

У різні періоди до складу факультету входили кафедри автоматизації виробничих процесів, електротехніки й електроустатковання, математики, фізики, теоретичної механіки, опору матеріалів, прикладної математики, обчислювальної техніки й автоматизованих систем управління, зварювального виробництва, підйомно-транспортних машин, фізичного виховання, технічної механіки, електромеханічних систем автоматизації, комп'ютерних інформаційних технологій, інтелектуальних систем прийняття рішень.

Зараз на факультеті здійснюється підготовка бакалаврів і магістрів за чотирма спеціальностями: 122 «Комп'ютерні науки», 124 «Системний аналіз», 126 «Інформаційні системи та технології», 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», на трьох випускових кафедрах: «Комп'ютерні інформаційні технології» (КІТ), «Інтелектуальні системи прийняття рішень» (ІСПР), «Електромеханічні системи автоматизації» (ЕСА). Усі кафедри акредитовані за 4-м рівнем.

Стрімкий розвиток інформаційних технологій в останню чверть двадцятого сторіччя призвів до необхідності розв’язання проблеми нестачі спеціалістів у цієї галузі. Оскільки на підприємствах півночі Донецької області відчувалася нестача фахівців з систем автоматизованого проєктування (САПР), колектив кафедри обчислювальної техніки та автоматизованих систем управління (ОТіАСУ) провів величезну підготовчу роботу з відкриття нової спеціальності. У 1989 році відбувся перший прийом 25 студентів спеціальності САПР кваліфікації «інженер-системотехнік». 18 грудня 1990 року кафедра ОТіАСУ була перейменована в кафедру систем автоматизованого проєктування САПР. З 1994 року кафедра стала готувати студентів за спеціальністю «Комп'ютерні системи проєктування», а з 1998 року – «Інформаційні технології проєктування», а кафедра отримала сучасну назву. З 1996 року і до тепер кафедру очолює д-р техн. наук, проф. О.Ф. Тарасов.

У 1996-му Академія зарахувала першу групу студентів спеціальності «Інформаційні системи в менеджменті». Незабаром спеціальність була перейменована в «Економічну кібернетику», а необхідність підготовки фахівців, які володіють методологією аналізу сучасних бізнес-процесів, навичками розробки прикладного програмного забезпечення для інформаційних систем прийняття рішень на рівні промислового підприємства та регіону, за ініціативою д-ра техн. наук, проф. С. В. Ковалевського призвела до створення у 2000 році нової кафедри. Зміни на ринку праці призвели до необхідності зміни назви та напряму підготовки фахівців: кафедра ліцензує та акредитує нову спеціальність – «Інтелектуальні системи прийняття рішень», поступово отримує ліцензію на підготовку магістрів за новою спеціальністю «Системи і методи прийняття рішень». У 2007 році змінено також назву кафедри. Структурні зміни в галузевих стандартах та прийняття нового переліку спеціальностей, за яким здійснюється підготовка фахівців в Україні, призвели до ліцензування в ДДМА нової спеціальності – «Інформаційні системи та технології». Перший набір бакалаврів та магістрів за «ІСТ» було здійснено кафедрою інтелектуальних систем прийняття рішень у 2017 році. На сьогодні біля керма кафедри – д-р техн. наук, доцент О. Ф. Єнікєєв.

Кафедра ЕСА була створена на базі загальнотехнічної кафедри електротехніки та електроустаткування у 2002 році. Очолює кафедру д-р техн. наук, проф. О.І. Шеремет.

За роки існування з факультету вийшли тисячі висококваліфікованих фахівців. Зараз ці люди обіймають керівні посади, мають високооплачувану роботу не тільки в Україні. Багато хто з них працює за кордоном у США, Великій Британії, Німеччині, Чехії, Ізраїлі, Австралії, Італії, ПАР, Естонії та інших країнах. Деякі з випускників створили свій успішний бізнес, зокрема – у ІТ-галузі (фірми QuartSoft, AlterEgo, Solution Mentors, ІТ 2.0, Солвежен та ін.). Саме високий рівень освіти допоміг їм досягти успіхів.

Багато наукових розробок, технологій і винаходів вчених кафедр факультету було впроваджено у виробництво не тільки на підприємствах Краматорська (НКМЗ, КЗВВ, СКМЗ, ЕМСС та ін.), а й багатьох інших як в Україні, так і за її межами.

Крім співпраці з вітчизняними підприємствами й установами кафедри факультету розвивали плідні зв’язки з багатьма провідними закордонними фірмами, такими як SIEMENS (Німеччина), Microchip Technology Inc (США), Balluff (Німеччина), Delcam (Велика Британія), B & R (Австрія), FESTO (Німеччина), VIPA (Німеччина), «Lenze» (Німеччина), Texas Instruments (США) та ін. Так, наприклад, з 2010 року починається співпраця каф. КІТ з фірмою Delcam, створений клас CAD/CAE/CAM – систем, О.Ф. Тарасов пройшов стажування у Великій Британії. Лабораторії каф. ЕСА оснащені найсучаснішим обладнанням фірм Simens, Balluff, Microchip, Opensystem, заводів «ЕТАЛ» і «Перетворювач».

З 2013 до 2016 року виконувався міжнародний проєкт Tempus «DESIRE» «Розробка курсів з вбудованих систем з використанням інноваційних віртуальних підходів для інтеграції науки, освіти та промисловості в Україні, Грузії, Вірменії». У рамках програми у 2015 році створена лабораторія мікропроцесорної техніки. З 2015 року проводиться наукова співпраця з ПАТ «Мотор Січ» у галузі моделювання процесів заготівельного виробництва з використанням CAE-систем. З 2017 року до 2021 року кафедра КІТ бере участь у виконанні проєкту Erasmus+ «BIOART» «Інноваційна мультидисциплінарна навчальна програма для підготовки бакалаврів та магістрів зі штучних імплантів для біоінженерії», у процесі якого було розроблено необхідні компетентності, ряд модулів для дисциплін з підготовки фахівців у галузі інформаційних технологій біомедичного напряму. Були створені нові ОПП, ОНП, що діють до цього часу. З 2014 р. викладачі беруть участь у тренінгах і стажуванні у провідних університетах Європейського союзу. У 2019 р. створені лабораторії біоелектроніки та біомеханіки, які укомплектовані необхідним обладнанням. З 2017 року кафедра починає проводити всеукраїнську науково-технічну конференцію «Сучасні інформаційні технології, засоби автоматизації та електропривод» (СІТ-АЕ).

На ПрАТ «НКМЗ», ПрАТ «ЕМСС» і ТОВ «IT 2.0» діють філії кафедр. Їхні співробітники здійснюють керівництво всіма видами виробничих практик, беруть участь у роботі Державних екзаменаційних  комісій.

Викладачі наполегливо підвищують свою кваліфікацію, захищають докторські і кандидатські дисертації, публікуються монографій, зростає кількість друкованих робіт у наукометричних виданнях. Викладачі стажуються в зарубіжних університетах: Universidad Politecnica de Madrid, Іспанія; KU Leuven campus De Nayer, Бельгія; Sami Shamoon College of Engineering, Ізраїль; Danube University Krems, Австрія, Politechnika Krakowska, Польща та інші.

Підтримуються наукові контакти з рядом науково-дослідних інститутів НАН України, зокрема Донецьким фізико-технічним інститутом (м. Київ), Інститутом проблем матеріалознавства (м. Київ), Інститутом Економіки промисловості НАН України, а також Інститутом патології хребта та суглобів ім. проф. М.І. Ситенка АМН України (м. Харків).

У 2019 році факультет відзначив свій 50-річний ювілей.

62.jpg

У 2021 році при Донбаській державній машинобудівній академії створено «Центр ІT–рішень» – за підтримки ПРООН з метою зміцнення потенціалу органів місцевого самоврядування, розробки технічних завдань для впровадження нового програмного забезпечення в громадах, надання допомоги щодо супроводу е-програм та систем на рівні громад, надання послуг інтерактивного дистанційного навчання, підвищення кваліфікації, перекваліфікації, проведення заходів з цифрової просвіти населення тощо. Очолив Центр декан факультету канд. Техн наук, доц. С.В. Подлєсний. Користувачами послуг Центру планувалися органи місцевого самоврядування, державні підприємства та установи, навчальні заклади, заклади охорони здоров'я, силові державні структури, фізичні та юридичні особи (на договірній основі), здобувачі вищої освіти.

Наші студенти постійно отримують призові місця на всеукраїнських та міжнародних конкурсах наукових робіт («Black Sea Science», «IT-Universe»), беруть участь у Всеукраїнських олімпіадах.

З 2015 року кафедрою ІСПР проводиться обласний етап Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування AUCPC – відбір до південно-східноєвропейського півфіналу SEERC студентської Першості світу з програмування ІСРС, до якого також залучаються учні шкіл міста та області. Серед майже півсотні команд десяти навчальних закладів наші студенти завжди посідали призові місяця та становилися чемпіонами; потім на всеукраїнському етапі тричі проходили відбір до фіналу всеукраїнської олімпіади.

Щороку наші абітурієнти беруть участь у конкурсі Малої академії наук України, у відкритій конференції IT-розробників «IT-Connect», фестивалі «ROBOСХІД» та «RoboSmart» і здобувають призові місця на міських та регіональних конкурсах з алгоритмізації та програмування.

Сергій Подлєсний, декан ФАМИТ,
канд. техн. наук, доцент