ENG
 • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

 • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

 • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

 • Важлива не кількість знань, а якість їх.

 • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

 • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

 • Бич людини - це уявлюване знання.

 • Знання - сила.

 • Знання - знаряддя, а не ціль.

 • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Останні новини

10-а річниця від початку російсько-української війни
1.jpg

10 років тому, у лютому 2014 року, російська федерація розв’язала війну проти України. Вор...

Субота, 24 лютого 2024
МОН ЗАТВЕРДИЛО КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ НМТ-2024
3.png

Наказом Міністерства освіти і науки України затверджено календарний план організації та проведен...

Четвер, 22 лютого 2024
Студентське самоврядування ДДМА взяло участь в обласному проєкті «Ми є. Були. І будем ми!»
2.jpg

Могутнім відгомоном сивої давнини лунають слова великого українського письменника Івана Павлович...

Середа, 21 лютого 2024
Залишаємося гідними своїх Героїв!
1.png

День Героїв Небесної Сотні відзначають щорічно 20 лютого на знак пам’яті про громадян, які...

Вівторок, 20 лютого 2024
Двигуни безпілотників стануть надійнішими
2.jpg

У 2023 році від Донбаської державної машинобудівної академії в щорічному конкурсі фундаментальни...

Вівторок, 20 лютого 2024

Засідання вченої ради

1.jpg

На травневому засіданні Вченої ради ДДМА вирішені важливі питання внутрішнього життя Академії. З питанням «Про основні задачі із забезпечення прийому студентів до Академії у 2023 році» виступив перший проректор, доцент Анатолій Фесенко.

Заслухавши та обговоривши доповідь першого проректора, проректора з науково-педагогічної, навчальної та методичної роботи А.М. Фесенка, вчена рада Академії зазначає, що прийом студентів до Академії, поряд з іншими визначальними факторами, значною мірою залежить від ефективності й результативності проведення рекламної і профорієнтаційної роботи. Тому в Академії приділяється велика увага до планування, організації і проведення профорієнтаційної роботи з абітурієнтами – майбутніми потенційними студентами та їх батьками. Останнім часом така робота, особливо на території Донецької області, суттєво ускладнюється через повномасштабну військову агресію з боку російської федерації. У цьому році на формування контингенту студентів освітньо-професійного рівня бакалавра суттєво впливатиме впровадження Національного мультипредметного тесту (далі НМТ) з трьох предметів для всіх спеціальностей факультетів Академії, як на денну, так і на заочну форми здобуття освіти, а також єдиного вступного іспиту (далі ЄВІ) та єдиного фахового вступного випробування  (далі ЄФВВ) для кон’юнктурних спеціальностей, при вступі до магістратури для всіх спеціальностей ДДМА. У цих умовах профорієнтаційна робота є одним із найважливіших пріоритетів діяльності ДДМА.

Протягом 2022/2023 навчального року відповідно до плану профорієнтаційної роботи Академії відділом сприяння працевлаштуванню і профорієнтації (далі – ВСПіП), факультетами, кафедрами, викладачами та співробітниками за участі студентів, не зважаючи на складну ситуацію, реалізовано низку заходів щодо забезпечення прийому абітурієнтів у 2023 році:


Організаційно-методична робота

З метою залучення абітурієнтів до вступу до Академії відповідно до плану профорієнтаційної роботи у 2022/2023 навчальному році для випускників навчальних закладів м. Краматорська та міст регіону ректоратом, ВСПіП, відділом з організації виховної роботи зі студентами (далі – ВОВРС), медіагрупою «Академія», факультетами, кафедрами, ЦДЗО вживано комплекс заходів, а саме:

 • організовані шестимісячні безоплатні для абітурієнтів онлайн курси для підготовки до складання НМТ-2023 з чотирьох предметів: математики, історії України, української мови, англійської мови;
 • протягом навчального року приймальна комісія і ВСПіП провели низку онлайн-зустрічей із батьками та випускниками ЗОШ, вищих професійних училищ, випускниками структурних підрозділів ДДМА, які бажають вступати на навчання до закладів вищої освіти на ОПП бакалавра, а також з бакалаврами, які планують вступати в поточному році до магістратури, за темою «Вступна кампанія 2023 в Україні: зміни, деталі, роз’яснення». У зазначеному заході взяли участь понад 250 осіб із міст та населених пунктів Донецької області;
 • у квітні-травні 2023 року окремими кафедрами спільно з приймальною комісією Академії проведено дні відкритих дверей для випускників шкіл та їх батьків, випускників коледжів, ВПУ з метою ознайомлення зі спеціальностями та освітніми програмами випускових кафедр та роз’яснення про умови вступу на бюджет до ДДМА. У зазначених заходах узяли участь в основному учні Краматорських та Слов’янських навчальних закладів.

Співробітники ВСПіП та приймальної комісії взяли участь у батьківських зборах онлайн із метою консультування батьків щодо вступної кампанії 2023 року та агітації на навчання до Академії в низці ЗОШ міст Краматорська та Слов'янська.

З метою супроводу й допомоги абітурієнтам, які проживають на тимчасово окупованих територіях, або які переселилися з них після 1 січня 2023 року, в отриманні свідоцтва про повну загальну середню освіту та вступу до ДДМА на базі приймальної комісії, спільно з економіко-гуманітарним ліцеєм № 8 імені Василя Стуса м. Краматорська, продовжив функціонувати освітній центр «Донбас – Україна» та «Крим – Україна». Станом на травень 2023 року до центру звернулося вже ряд школярів із населених пунктів, які розташовані на лінії зіткнення та з тимчасово окупованої території.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2022 № 1224 в період з 04.11.2022 до 01.05.2023 рік було переведено на навчання за державним замовленням, за рахунок перерозподілу вакантних місць на інших спеціальностях, 108 здобувачів вищої освіти, які зараховані до Донбаської державної машинобудівної академії до 2021 року включно на місця, що фінансуються за кошти фізичних та/або юридичних осіб, що стало додатковим позитивним фактором залучення абітурієнтів до вступу на спеціальності Академії.

Ураховуючи викладене вище, для підвищення результативності з залучення абітурієнтів до вступу в ДДМА, слід посилити роботу в напрямах:

 • доведення до відома випускників міських шкіл і шкіл регіону актуальної інформації про умови прийому (термін подання заяв і документів, перелік необхідних предметів ЗНО) до Академії на батьківських зборах онлайн, за допомогою сторінок соціальних мереж, мобільного зв’язку тощо;
 • посилити індивідуальну роботу онлайн викладачів кафедр із випускниками шкіл та їхніми батьками з метою налагодження особистих контактів і зв'язків для доведення інформації про спеціальності, кафедри та Академію в цілому;
 • довести до відома керівництва шкіл, які розташовані на території населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, на тимчасово окупованих територіях, інформацію про вступ до ДДМА за спрощеною процедурою (без НМТ). Цю інформацію можливо надати на електронні адреси навчальних закладів, через соціальні мережі, за допомогою мобільного зв’язку, тощо;
 • організувати і забезпечити проведення Днів відкритих дверей (днів гостинності) у формі онлайн-зустрічей у рамках факультетів Академії;
 • випусковим кафедрам необхідно протягом навчального року посилити профорієнтаційну роботу з метою подальшого залучення абітурієнтів до Академії та формування зацікавленості у своїй та інших спеціальностях ДДМА;
 • забезпечити проведення профроботи онлайн через сторінки соціальних мереж із залученням осіб до підвищення кваліфікації, перепідготовки кадрів, або підготовки на наступний освітній рівень.


Робота із забезпечення прийому за ступенем «магістр»

У поточному році проводилася робота, яка спрямована на збільшення прийому вступників для навчання за освітнім ступенем «Магістр».

У листопаді-грудні 2022 року відділом СПіП була проведена профробота із забезпечення формування контингенту студентів для вступу до Академії на заочно-дистанційну форму здобуття освіти. До центрів зайнятості міст Донецької, Харківської та Дніпропетровської областей направлено загальну інформацію про ДДМА та умови підготовки фахівців із вищою освітою з метою отримання другої вищої освіти.

Для забезпечення прийому магістрів за всіма спеціальностями на денну та заочно-дистанційну форму здобуття освіти на базі приймальної комісії з травня 2023 року шостий рік поспіль працює онлайн центр реєстрації абітурієнтів на ЄВІ та ЄФВВ.

З метою поповнення контингенту абітурієнтів випусковим кафедрам необхідно звернути увагу на необхідність посилення роботи в наступних питаннях:

 • доведення інформації до випускників-бакалаврів усіх спеціальностей, які не складуть ЄВІ, ЄФВВ у 2023 році, про можливість вступати до ДДМА на спеціальності 014.04 Середня освіта (Математика), 102 Хімія, 131 Прикладна механіка, 133 Галузеве машинобудування, 136 Металургія, 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка, 174 Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка, які входять до переліку особливої підтримки МОН, для навчання на умовах контракту;
 • проведення активної агітаційної роботи серед бакалаврів, спеціалістів, магістрів минулих років для отримання другої вищої освіти;
 • доведення інформації до центрів зайнятості міст регіону, об’єднаних територіальних громад, державних служб та установ щодо залучення їх на навчання в ДДМА на спеціальність 281 «Публічне управління та адміністрування», 232 «Соціальне забезпечення» або отримання другої вищої освіти;
 • проведення інформаційно-агітаційної роботи серед студентів четвертого курсу Академії денної та заочної форми здобуття освіти щодо вступу на другу спеціальність на умовах контракту.

Рекламно-інформаційна робота

З метою залучення випускників шкіл, ліцеїв і закладів фахової передвищої освіти на навчання в ДДМА проводилася рекламно-інформаційна робота.

Протягом навчального року медіагрупа «Академія» забезпечувала оперативне інформування про наукову, культурну, спортивну та іншу діяльність Академії, а також достатньо широко розповсюджувала інформацію рекламно-агітаційного характеру щодо вступу до ДДМА.

Відділом СПіП оновлено Пам’ятки абітурієнту-2023 для всіх категорій вступників, перероблено рекламний плакат «Увага абітурієнтам». Розроблено презентації про особливості умов вступу до ДДМА для школярів, випускників коледжів та осіб, що вступатимуть у поточному році до магістратури. Відповідні матеріали розміщені на офіційному веб-сайті ДДМА у вкладці «Абітурієнту». 

На базі приймальної комісії організовано пункт реєстрації випускників навчальних закладів міста та регіону, у якому надається консультаційна та технічна допомога з питань реєстрації осіб для участі в НМТ, та пункт реєстрації на ЄВІ та ЄФВВ для бакалаврів 2023 року, які вступатимуть до магістратури.

Інформація для випускників шкіл та випускників закладів фахової передвищої освіти постійно оновлюється, доповнюється на сайті ДДМА та публікується на сторінках у соціальних мережах «Фейсбук», «Інстаграм», «Телеграм» та «Вайбер».

Необхідно проводити більш активну роботу з розповсюдження рекламно-агітаційного матеріалу в соціальних мережах у громадському транспорті, у ЗМІ міст, де на даний час тимчасово мешкають викладачі, співробітники та студенти Академії.


Робота з обдарованими учнями

В Академії щорічно організуються і проводяться різноманітні заходи для учнів загальноосвітніх закладів міста й регіону. При цьому особлива увага приділяється роботі з обдарованими учнями. Так, 28 листопада 2022 року за допомогою онлайн-сервісів була проведена XXVI настановна конференція Малої академії наук з науково-промислового профілю. У роботі цієї конференції, організованої доктором технічних наук, професором, академіком національної академії вищої освіти України Сергієм Ковалевським за активної участі керівництва ДДМА і міського Управління освіти м. Краматорська, узяло участь 26 індивідуальних учасників, а також колективні учасники із населених пунктів Слов’янського району та з міст Добропілля і Покровська.

За роки функціонування регіонального відділення Малої академії наук з науково-промислового профілю, створеного в 1996 році на засіданні наукового центру НАНУ, свої наукові і винахідницькі роботи виконали і представили багато школярів, які вже тепер стали провідними спеціалістами за своїм напрямом, кандидатами та докторами наук. У минулому році було продовжено роботу «Школи юного дослідника майбутнього», яка з грудня 2022 року продовжує роботу у 8 наукових студіях під керівництвом професорсько-викладацького складу ДДМА. Запрошені всі охочі учні 9–11-х класів шкіл регіону.

Під час онлайн-конференції учасники познайомилися з завданнями роботи МАН з науково-промислового профілю на 2022-2023 навчальний рік. Встановили, що основною платформою дистанційної роботи МАН з науково-промислового профілю є Viber, але це не виключає використання інших онлайн-ресурсів інтернету.

З грудня 2022 до квітня 2023 року було організовано роботу 10 наукових студій: призначені керівники цих студій і постійно велася робота з залучення учнів старших класів до творчої роботи за напрямом кафедр, які очолювали студії МАН з науково-промислового профілю.

12-14 квітня 2023 року відбулася чергова ХХVI Регіональна конференція Малої академії наук з науково-промислового профілю за загальною організацією кафедри «Інноваційні технології і управління». У цьому році вона відкривала Дні молодої науки в Донбаській державній машинобудівній академії. У роботі конференції взяли участь викладачі та школярі з навчальних закладів Краматорська, Слов’янська, Добропілля і Покровська.

Упродовж секційних засідань було заслухано 12 доповідей у чотирьох наукових секціях. Вдруге школярі – слухачі Малої академії наук змогли взяти участь у міжнародній конференції «Молода наука – роботизація і нанотехнології сучасного машинобудування» 12-14 квітня 2023 року, яка була організована кафедрою інноваційних технологій і управління. За результатами участі в роботі міжнародної конференції було відзначено низку учнів ЗОШ м. Краматорська, Слов’янська, і ін., доповіді яких визвали підвищену зацікавленість слухачів-учасників конференції. За підсумками цього регіонального заходу вірішено провести наступну ХХVII Регіональну конференцію Малої академії наук з науково-промислового профілю у форматі Міжнародної науково-технічної конференції «Молода наука – роботизація і нанотехнології сучасного машинобудування» в наступному 2024 році.


Довишівська підготовка та формування контингенту студентів першого курсу

Національний мультипредметний тест – це важливе і досить складне випробування для майбутнього студента, зріз знань, підсумки якого є вирішальним чинником для кампанії вступу до закладу вищої освіти.

Підготовчі курси – це не лише додаткова можливість здобути знання та систематизувати їх задля впевненості у своїх можливостях, а й психологічна адаптація до ДДМА. Основу програм становлять вимоги Українського центру оцінювання якості освіти.

Для вирішення цих завдань до роботи на підготовчих курсах ДДМА було залучено викладачів Академії.

У форс-мажорних обставинах, викликаних повномасштабним вторгненням російської федерації в Україну, і у зв’язку з цим різкою зміною умов вступу до Академії, у поточному році були організовані безоплатні дистанційні шестимісячні підготовчі курси з математики, української мови, історії України та іноземної мови, для учнів 11-х класів та випускників минулих років, не залежно від місця проживання, місця знаходження, рівня зайнятості та інших факторів. За наявності сучасних комп’ютерних технологій та інтернету дистанційна освіта стає зручною та доступною, навчання відбувається у вільний час, у комфортних для слухача умовах.

Для підвищення якості профорієнтаційної роботи, організації роботи підготовчих курсів та суттєвого збільшення чисельності слухачів на підготовчих курсах необхідно:

- систематично, з травня поточного року, більш активно й ініціативо проводити агітаційну роботу на закріплених базах агітації серед випускників 10-х класів щодо залучення на безоплатні підготовчі курси в ДДМА, які запрацюють у вересні 2023 року;

- приділити увагу на організацію безоплатних підготовчих онлайн-курсів для випускників коледжів (з предметів НМТ) та для випускників-бакалаврів (з іноземної мови).


Робота із закладами фахової передвищої освіти

Профорієнтаційна робота в закладах фахової передвищої освіти здійснювалася в основному у структурних підрозділах коледжів ДДМА та небагатьох закладах, які були змушені переміститися до інших областей України.

Умови вступу до ДДМА у 2023 році для випускників закладів передвищої освіти повністю співпадають з умовами вступу школярів 11-х класів, тому проведення щорічного профорієнтаційного заходу щодо пробного тестування за фахом не проводилось. Але проводились дні відкритих дверей кафедрами та онлайн-зустрічі з приймальною комісією Академії задля роз’яснення правил прийому та особливостей вступу на спеціальності (освітні програми).

У профорієнтаційній роботі з випускниками закладів фахової передвищої освіти виявлено кілька недоліків.

Вчена рада ухвалила рішення

Довести до відома випускників шкіл, їхніх батьків, випускників закладів передвищої освіти інформацію про умови вступу до Академії за допомогою сторінок соціальних мереж, електронної пошти, мобільного зв'язку тощо, зробивши акцент на постійну індивідуальну роботу з кожним абітурієнтом.

Провести роботу із залучення школярів, випускників закладів передвищої освіти до участі в наукових конференціях, семінарах та інших заходах Академії.

Довести до відома керівництва шкіл, які розташовані в населених пунктах на особливо небезпечних територіях, через сторінки соціальних мереж, електронною поштою, іншими засобами інформацію щодо вступу до ДДМА за спрощеною процедурою (без НМТ) через освітні центри «Донбас – Україна» і «Крим – Україна».

Провести агітаційну роботу із забезпечення поповнення контингенту абітурієнтів на основі ступеня бакалавра серед студентів Академії 4-го (денної форми здобуття освіти) та 5-го (заочної форми здобуття освіти) курсів щодо вступу на другу спеціальність, а також із випускниками-бакалаврами, спеціалістами, магістрами минулих років.

Активізувати інформаційну роботу серед центрів зайнятості міст регіону, об’єднаних територіальних громад, державних служб та установ щодо залучення їх на навчання в ДДМА на спеціальність 281 «Публічне управління та адміністрування» та 232 «Соціальне забезпечення» або отримання другої вищої освіти;

Довести інформацію до випускників-бакалаврів усіх спеціальностей, які не складуть ЄВІ та ЄФВВ про можливість вступу на контракт на спеціальності особливої підтримки МОН без складання вступних іспитів.

Активізувати роботу із розповсюдження рекламно-агітаційного матеріалу в соціальних мережах, громадському транспорті, у ЗМІ міст України, де в даний час мешкають викладачі Академії.

Забезпечити формування контингенту майбутніх слухачів безоплатних підготовчих курсів у вересні 2023 року.

 

Про навчально-методичну, виховну та наукову роботу на кафедрі ХіОП доповів завідувач кафедри хімії та охорони праці Анатолій Авдєєнко.

Заслухавши і обговоривши доповідь завідувача кафедри ХіОП, д-ра хім. наук, проф. Анатолія Авдєєнка, Вчена рада ухвалила визнати роботу кафедри «Хімія та охорона праці» та її завідувача Анатолія Авдєєнка за період 2018-2023 рр. задовільною; рекомендувати ректору ДДМА продовжити трудові відносини із завідувачем кафедри Анатолієм Авдєєнком; розробити та обговорити на кафедрі план заходів щодо усунення відзначених недоліків з метою подальшого підвищення ефективності роботи кафедри, виконання плану заходів розглянути на засіданні Вченої ради ФІТО.

З питанням «Про рекомендацію ректору Академії щодо продовження наказом роботи чинних деканів факультетів до обрання кандидатів на ці посади за конкурсом у встановленому законодавством порядку» виступив перший проректор, доцент Анатолій Фесенко. Вчена рада ухвалила: рекомендувати ректору Академії продовжити роботу чинних деканів.

З рекомендацією до видання виступив перший проректор, доцент Анатолій Фесенко. Вчена рада ухвалила: рекомендувати до видання з номером ISBN:

 • Методи розв’язування геометричних задач : посібник до практичних занять і самостійної роботи здобувачів вищої освіти спеціальності 014 «Середня освіта (Математика)» / Н. С. Грудкіна, І. С. Дмитришин. – Краматорськ : ДДМА, 2023. – 84 с.
 • Опір матеріалів : курс лекцій для студентів усіх механічних спеціальностей денної і заочної прискорених форм навчання / Ю. С. Холодняк, О. А. Костіков, Н. В. Чоста. – Краматорськ : ДДМА, 2023. – 259 с.

Про результати підвищення кваліфікації Олени Дубинської доповіла начальниця відділу із забезпечення якості освітньої діяльності Інна Задорожня. Вчена рада ухвалила: визнати дійсним сертифікат Baltic research institute of transformation economic area problems (Балтійського науково-дослідного інституту проблем трансформації економічного простору) щодо науково-педагогічного стажування доцентки кафедри обліку, оподаткування та економічної безпеки канд. екон. наук, доц. Олени Дубинської.